Siedem nowych miast w Polsce. "Większy prestiż i wymierne korzyści"

Z kraju

Meldunek załatwisz przez internet. Zmiany weszły w życietvn24
wideo 2/5

1 stycznia 2018 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się siedem nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu gminom: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie zapowiadającym wejście w życie specjalnego rozporządzenia zwróciło uwagę, że pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości. Do tej grupy nie zaliczają się Sanniki (województwo mazowieckie) i Tułowice (województwo opolskie).

Przypomniano, że Józefów nad Wisłą (województwo lubelskie) miał prawa miejskie w latach 1687-1868 r. Otyń (województwo lubuskie) był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów (województwo świętokrzyskie), który z praw miejskich korzystał w latach 1375-1869, a także Radoszyce w województwie świętokrzyskim (1370-1870). Z kolei Wiślicy (województwo świętokrzyskie) prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. - miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.

Od 2018 roku przybyło siedem nowych miast w PolsceGoogle Maps

"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji.

Chełmiec poczeka

MSWiA poinformowało w piątek ponadto, że Rada Ministrów przesunęła o rok termin zmiany statusu miejscowości Chełmiec (województwo małopolskie).

"Analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji. Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na rzetelne skonsultowanie z mieszkańcami" - argumentowano. Resort zwrócił uwagę, że w przeprowadzonych do tej pory konsultacjach 75 proc. mieszkańców miejscowości (sołectwa) Chełmiec było za zmianą statusu (przy frekwencji 54 proc.), jednak w pozostałej części gminy (bez wspomnianego sołectwa) w konsultacjach wzięło udział zaledwie 3 proc. mieszkańców. "Zdecydowana większość z nich, bo aż 64,77 proc., sprzeciwiła się zmianie statusu miejscowości. Warto dodać, że cała gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców" - napisano w komunikacie.

MSWiA podkreśliło, że od początku 2018 r. w Polsce będzie istnieć już 930 miast. Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttertstock, Google Maps