Lawina wniosków o nowe świadczenie. "Wypłaty mogą się zacząć nawet w lipcu"

Z kraju

300 plus. Do kogo adresowane jest świadczenie?TVN24 BiS
wideo 2/7

Ponad 250 tysięcy wniosków złożono już o wypłatę świadczeń z programów 500 plus i 300 plus - poinformował we wtorek na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wnioski przez internet można składać od 1 lipca.

"W zaledwie dwa dni (od niedzieli) Polacy złożyli online ponad ćwierć milionów wniosków o 300 plus i 500 plus. Z tego 210 tysięcy o 300 plus" - napisał Marczuk.

Kiedy wpłyną pieniądze?

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska wyjaśniła we wtorek w radiowej Jedynce, że środki z programu 300 plus powinny zostać wypłacone najpóźniej do 30 września, chyba że wnioski wpłyną później. Przypomniała też, że wnioski w tym programie należy złożyć najpóźniej do 30 listopada, bo inaczej świadczenie przepadnie.

Według Rafalskiej, jeśli samorządy będą sprawnie oceniać te wnioski, to pierwsze wypłaty powinny trafić do wnioskodawców już w sierpniu. Zaznaczyła, że jeśli jakiś samorząd będzie gotowy z wypłatą części tej pomocy już w lipcu, rząd przekaże na ten cel środki wcześniej. - My jesteśmy gotowi do przekazania środków finansowych, jesteśmy też zabezpieczeni w te środki, więc moim zdaniem wypłaty mogą się zacząć w sierpniu, a nawet gdyby któryś z samorządów chciał wypłacać w lipcu - bo rozpatrzył już wnioski, których procedura jest mocno uproszczona, to nie widzę żadnych przeszkód by wcześniej uruchomić wypłaty - mówiła minister. Rafalska oceniła, że jeżeli tempo składania wniosków będzie takie jak obecnie, to może się okazać, że liczba złożonych wniosków on-line może nawet przekroczyć 40 procent. Przypomniała, że do tej pory około 30 procent wniosków o 500 plus wpływało drogą elektroniczną.

Apelowała, by nie dać się zwieść ewentualnym oszustwom. "Składanie wniosków jest bezpłatne, nie podawajmy swoich dodatkowych danych w mailach, bo urzędy o takie dane nie występują" - tłumaczyła.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje, niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Wnioski o 500 plus

Od 1 lipca można również składać wnioski online o 500 plus na nowy okres świadczeniowy (rozpoczynający się w październiku). Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock