TVN24 Biznes | Z kraju

Obowiązkowe wyposażenie roweru – światła, hamulec, dzwonek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak bezpiecznie korzystać z roweru?
Jak bezpiecznie korzystać z roweru?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak bezpiecznie korzystać z roweru?

Rower, tak jak każdy pojazd, którym można poruszać się po drodze, musi posiadać określone przepisami obowiązkowe wyposażenie. Jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe, a jakie opcjonalne? Co grozi za brak świateł lub dzwonka?

Każdy rower obowiązkowo musi być wyposażony w przednie i tylne światła pozycyjne, tylne czerwone światło odblaskowe, sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny rodzaj sygnału ostrzegawczego.Warto posiadać także nieobowiązkowe wyposażenie, m.in. dodatkowe światła odblaskowe, pompkę oraz klucze.Noszenie przez rowerzystę kasku i kamizelki odblaskowej jest ważne ze względów bezpieczeństwa, ale nie jest obowiązkowe.Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Wyposażenie roweru – przepisy

Obowiązek wyposażenia roweru wynika w pierwszej kolejności z ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r., zgodnie z którą każdy pojazd w ruchu drogowym musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu uczestników ruchu, nie naruszał porządku ruchu na drodze ani nie narażał nikogo na szkodę. 

Ponadto obowiązkowe elementy roweru szczegółowo wskazane zostały w Dziale V rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – lista

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Zgodnie z prawem rower powinien być wyposażony w: - z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, może być migające, - z tyłu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, może być migające, oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej i w kształcie innym niż trójkąt, - co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, - dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zgodnie z przepisami, światła powinny być widoczne po zmroku przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości co najmniej 150 metrów.

Dopuszczalne jest przy tym, aby światła pozycyjne z przodu i z tyłu roweru były zdemontowane, jeżeli jazda odbywa się w dzień i przy dobrej widoczności. W czasie jazdy od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz przy zmniejszonej widoczności obowiązkowe jest z kolei nie tylko posiadanie, ale też włączenie świateł pozycyjnych.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Istnieje ponadto dodatkowa lista wyposażenia roweru, która nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. Są na niej: - przednie światło odblaskowe barwy białej, - światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na kołach, - światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach, - elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczone na bokach opon/kół (pasek refleksyjny).

Bardzo ważne jest także zadbanie o dobre opony do roweru. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu i bieżnikowi dostosowanemu do rodzaju nawierzchni jazda będzie przyjemniejsza, a ryzyko uszkodzenia dętki mniejsze. Równie istotne jest posiadanie nie jednego, ale dwóch hamulców. Dzięki temu nie tylko znacząco skraca się droga hamowania roweru, ale też nie zostaniesz bez hamulców w przypadku awarii jednego z nich.

Kask rowerowy – obowiązkowy?

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe dla rowerzysty. Ważne jest jednak, aby je wkładał dla własnego bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli porusza się po drogach publicznych. Kask może ochronić przed poważnymi kontuzjami przy upadku, zaś kamizelka odblaskowa znacząco zwiększa widoczność rowerzysty dla innych uczestników ruchu.

Kalisz. Stowarzyszenie "Kask jest cool" edukuje i rozdaje kaski
Kalisz. Stowarzyszenie "Kask jest cool" edukuje i rozdaje kaskiTylko w ubiegłym roku w Polsce w wypadkach drogowych ucierpiało 3643 rowerzystów, spośród nich 249 nie udało się uratować - tak wynika z raportu Komendy Głównej Policji. O tym jak miłośnicy jednośladów mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo reporter TVN24 rozmawiał z kolarzem Bartoszem Jędrzejczakiem oraz Rafałem Wieczorkiem z kaliskiego stowarzyszenia "Kask jest cool". TVN24

Ponadto warto wyposażyć rower w przymocowaną pompkę, klucze do kierownicy i siodełka, a także łatki do dętki lub całą zapasową dętkę. Dzięki temu znacznie ograniczysz ryzyko, że twoja jazda zakończy się nie tam, gdzie planowałeś. 

Mandat za brak świateł rowerowych

Za brak świateł lub jakiegokolwiek innego elementu obowiązkowego wyposażenia roweru grozi mandat. Jak wysoki? To zależy od oceny sytuacji przez policjanta. Mandat może wynosić od 20 do nawet 500 zł.

Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości