Obowiązkowa kaucja za butelki po napojach? Ministerstwo wyjaśnia

[object Object]
Segregacja śmieci po nowemu? TVN 24
wideo 2/3

Obecne przepisy nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają - wyjaśnia w poniedziałek resort środowiska. Ministerstwo nie pracuje też nad żadnym projektem dotyczącym kaucji, a jedynie prowadzi "prace analityczne".

Jak napisano w stanowisku, wprowadzenie takiego systemu w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania.

Nie ma projektu

"Resort środowiska prowadzi prace analityczne dotyczące funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie. Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze" - podkreślono. "Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach. To kolejny pomysł na zmniejszenie ilości odpadów w obiegu. Zdaniem dziennikarzy gazety główny ciężar wdrożenia systemu zbiórki spadłby na sklepy. - Taki system ma oczywiście szereg plusów, ale ocena zależy choćby od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów - twierdzi cytowany przez gazetę ekspert.

Kaucje za butelki

W stanowisku Ministerstwa Środowiska napisano, że na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować kaucje, co pomoże pozyskiwać opakowania i odpady opakowaniowe do ich ponownego wykorzystania.

Na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować kaucje, co pomoże pozyskiwać opakowania i odpady opakowaniowe do ich ponownego wykorzystania. Ministerstwo Środowiska

"Tak się dzieje częściowo np. w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania, która poprzez te jednostki pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą, a klientem" - czytamy. Jak podkreślił resort, obowiązujące przepisy umożliwiają również przedsiębiorcom wprowadzającym produkty w opakowaniach zawieranie specjalnych porozumień z ministrem środowiska w sprawie systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, w którym może zostać zastosowany mechanizm kaucji. "Jednak żaden z przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach nie zdecydował się na zawarcie porozumienia z ministrem środowiska" - podkreślono.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości