Z kraju

Pracujesz w czasie upałów? Sprawdź, czego możesz wymagać od pracodawcy

Z kraju

Ekspert o pracy w czasie upałów
TVN24 BiSEkspert o pracy w czasie upałów

Nawet 34 stopnie Celsjusza w cieniu pokażą w najbliższych dniach termometry w Polsce. Przypominamy, jakie prawa mają pracownicy w związku z upałami.

Jak wynika z najnowszych prognoz, fala upałów, która napłynęła do Polski, pozostanie z nami co najmniej na kilka kolejnych dni. Będą regiony, w których termometry pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza w cieniu.

Zapewnienie zimnych napojów

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w takim okresie jest zapewnienie pracownikom nieodpłatnie zimnych napojów do picia. W odniesieniu do osób pracujących na otwartej powierzchni pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje w momencie, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, a pracownikom biurowym, kiedy temperatura przekroczy 28 stopni.

Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej powierzchni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Co ważne, nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tysięcy złotych.

Dr Inga Długoń z Grupy Lux Med w programie "Bilans" w TVN24 BiS przestrzegała jednak, żeby nie przesadzać z chłodzeniem napojów. - Jeżeli spożyjemy bardzo zimną wodę, to wówczas obkurczają się naczynia krwionośne w gardle i łatwiej może dojść do infekcji gardła - tłumaczyła.

Jak wskazała, "dobrze w takim momencie jeść chłodne posiłki na terenie biura". - Nie trzeba wychodzić na obiad. Wskazane jest, żeby nie były to gotowane, ciepłe posiłki, tylko coś chłodnego, żeby jeść małe ilości o obniżonej temperaturze, żeby nie dostarczać sobie dodatkowo czynników, które będą nam rozgrzewały - mówiła dr Długoń.

Odpowiednia temperatura

Pracodawca ma też obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę w biurze.

Jednak przepisy określają jedynie minimalną temperaturę w miejscu pracy (14 stopni Celsjusza). Prawo nie reguluje górnej granicy, po przekroczeniu której pracownik ma prawo przerwać wykonywanie swoich obowiązków. Wyjątek stanowią tu pracownicy młodociani, którym nie można zlecać pracy, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Warto podkreślić, że w przypadku pracy biurowej pracodawca może, ale nie musi instalować w biurze klimatyzacji, czy elektrycznych wiatraków. To, czy ulży w ten sposób pracownikom, zależy jedynie od jego dobrej woli.

Skrócenie czasu pracy

Według przepisów pracodawcy mogą również poprawić komfort pracy w czasie upalnych dni na przykład wydłużając przerwy lub odpowiednio skracając czas pracy. Pracodawca może to zrobić z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników - nie ma jednak takiego obowiązku.

Co ważne, jeśli się na to zdecyduje, nie może obniżyć pracownikom wynagrodzenia.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości