Szybciej na emeryturę. Prezydencki projekt w Sejmie

Z kraju

ShutterstockNiższy wiek emerytalny ma wejść w życie w październiku przyszłego roku

W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku.

Projekt prezydenta

Sejmowa komisja polityki społecznej prezydenckim projektem miała się zająć 18 października, ale z powodu choroby szefa podkomisji, posła PiS Jana Mosińskiego odwołano posiedzenie. Na stronie internetowej Sejmu poinformowano, że komisja będzie pracować nad projektem noweli ws. emerytur w czwartek od godziny 10.30. Potwierdził to w środowej rozmowie z PAP Mosiński. - Wciąż walczę z przeziębieniem. To już dwa tygodnie. Ale mój stan zdrowia pozwala na to, aby stawić się jutro na komisji - powiedział. Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Założenia

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Obniżenie wieku emerytalnego. Zobacz opinię Henryka Kowalczyka. Materiał wideo:

Kowalczyk: niższy wiek emerytalny od października 2017

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock