Z kraju

Niższy wiek emerytalny nie w tym roku. Minister finansów: nie ustalałem tego z prezydentem

Z kraju

ShutterstockObniżenie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy

Obniżenie wieku emerytalnego nie w tym roku. Minister finansów rozkłada ręce i mówi: tego nie ma w projekcie budżetu (...); nie ustalałem tego z prezydentem. Materiał "Faktów" TVN.

Przypomnijmy, że obniżenie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. - Wiek emerytalny zostanie obniżony - zapewniał wielokrotnie prezydent.

Zgodnie z projektem ustawy złożonym przez prezydenta Dudy zmiany miały zostać wprowadzone od początku tego roku. Głównym celem projektu jest przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. To znaczy, że kobiety będą mogły skorzystać ze świadczenia w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat.

Tymczasem nadzieje na szybkie wprowadzenie zmian rozwiewa minister finansów w rządzie Beaty Szydło. - Tego nie ma w projekcie budżetu (...) Nie ustalałem tego z prezydentem - mówi Paweł Szałamacha.

Łączny koszt zmian dla sektora finansów publicznych wprowadzonych projektowaną ustawą miałby bowiem wynieść za lata 2016-2019 około 40 mld zł. To zdecydowanie za dużo dla budżetu państwa przy założeniu, że priorytetem jest program Rodzina 500 plus.

Po trzech latach

Oprócz obniżenia wieku emerytalnego prezydencki projekt zakłada też wprowadzenie minimalnego okresu składkowego. Na wcześniejszą emeryturę przejdą kobiety z co najmniej 20-letnim stażem pracy, a w przypadku mężczyzn minimalny okres składkowy ma wynosić 25 lat.

W perspektywie długoterminowej obniżenie wieku emerytalnego może przełożyć się jednak na dalsze zwiększenie wydatków na świadczenia emerytalne, co przyznają sami autorzy ustawy.

Projekt ustawy w tej sprawie prezydent złożył w Sejmie już we wrześniu, ale Parlament nie zdążył zająć się tą propozycją. Teraz o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego zadecydują posłowie nowej kadencji, którzy jednak sami przyznają, że nie jest to sprawą szczególnie pilną.

Przypomnijmy, że reforma emerytalna polegająca na stopniowym wydłużaniu wieku emerytalnego do docelowych 67 lat dla kobiet i mężczyzn została uchwalona przez Parlament w maju 2012 r. Inicjatorem zmian była Platforma Obywatelska.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY O EMERYTURACH AUTORSTWA ANDRZEJA DUDY

Autor: mb/gry / Źródło: "Fakty" TVN, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości