Z kraju

Ścieżki rowerowe, mieszkania i ulgi. Osiem "nowych" obietnic PiS-u

Z kraju

Morawiecki: zmniejszyliśmy nierówności społeczne
Morawiecki: zmniejszyliśmy nierówności społecznetvn24
wideo 2/3

- Liczyłem tu na szybko nowe postulaty, które prezes Kaczyński zadał mi na kilka następnych lat. Uzbierało się tego z parę miliardów, ale z tym sobie damy radę - żartował podczas kongresu Zjednoczonej Prawicy wicepremier Mateusz Morawiecki. Partia rządząca chwali się wynikami i obiecuje więcej. Zebraliśmy główne obietnice, które składali politycy w trakcie sobotniego spotkania.

1. Mała działalność gospodarcza

Rząd od dawna podkreśla, że należy wspierać w Polsce rozwój przedsiębiorczości, szczególnie na najniższym poziomie. - Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców, zaproponujemy im ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS - zapowiedział w sobotę wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin podczas konwencji.

- Przyczyną ich (mikroprzedsiębiorców - red.) kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe. I właśnie do tej grupy chcemy wyciągnąć rękę i zaproponować ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli ustawę o stopniowym obniżaniu ZUS - oświadczył Gowin.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt tzw. małej działalności gospodarczej, zakładającej oprócz niższych składek na ubezpieczenia też inne zniżki na start. Przepisy pierwotnie miały wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Jednak Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju przyznała w połowie czerwca, że realny termin to dopiero 2019 r.

Obecnie mikroprzedsiębiorcy muszą płacić składki w pełnym wymiarze, czyli w wysokości ok. 1,1 tys. zł (przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności kwota ta wynosi ok. 450 zł)

2. Szpitale

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nawiązując do wprowadzenia sieci szpitali zapowiedział zwiększanie środków i dalsze zmiany w sposobie finansowania służby zdrowia.

Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 593 placówki, co oznacza, że znalazło się w niej ok. 95 procent łóżek szpitalnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Do tych placówek trafi około 93 procent z 33 miliardów złotych, jakie NFZ przeznacza na lecznictwo szpitalne.

Zaznaczył jednocześnie, że sprawa ostatecznych decyzji co do sposobu finansowania służby zdrowia - czy likwidować Narodowy Fundusz, czy nie - to sprawa na następną kadencję. - Ale na tę kadencję jest inna sprawa - zaznaczył Kaczyński. Zwracając się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła mówił: - Piękną rzecz pan przeprowadził, ale jest jeden problem, który nieustannie tutaj trafia. To jest problem nocnych kolejek ludzi chorych, który jest najbardziej dramatyczny, jeśli chodzi o dzieci. Trzeba coś z tym zrobić – podkreślił zwracając się do ministra zdrowia.

3. Mieszkania dla Polaków

Kaczyński chciałby zobaczyć większą liczbę mieszkań oddanych do użytku. Zaapelował też do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus.

Szef PiS - u podkreślił, że program Mieszkanie plus obok programu Rodzina 500 plus jest jednym z najważniejszych. - Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione - powiedział. - My to musimy zrobić. To jest apel do pana ministra infrastruktury. To musi być zrobione. To musi ruszyć, tu trzeba połączyć siły - dodał prezes PiS.

Narodowy Program Mieszkaniowy został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada on m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Jednak jak na razie, mieszkania w ramach tego programu powstają w dwóch miejscowościach - w Jarocinie, gdzie powstaje 258 mieszkań, oraz w Białej Podlaskiej.

4. Fundusz dla rolników

Prezes PiS ocenił, że potrzebna jest ustawa o gospodarstwie rolnym, która rozwiąże szereg problemów, które istnieją na wsi i na które narzekają rolnicy.

Jak zaznaczył, należy zmienić system ubezpieczeń od klęsk żywiołowych. - Obecny system poprzez PZU jest drogi i nieefektywny. A gdyby to był fundusz państwowy, za te same pieniądze można by było zrobić dużo, dużo więcej - dodał lider PiS.

Według niego potrzebna jest ustawa o gospodarstwie rolnym, taka by regulowała wiele rzeczy. Wśród nich wymienił "sprawę farm, które mogą być budowane w środku wsi" czy szkody łowieckie i odszkodowania, które muszą być ostatecznie załatwione, bo to jest często poważny problem. Kaczyński wymienił też "sprawę przymusu zawierania umów pisemnych". - Ja wiem, że to związane jest z kwestiami podatkowymi, VAT-owskimi, ale należy się zastanowić. Bardzo wielu rolników na to narzeka - mówił. Jak dodał, rolnicy narzekają też na sprawy związane z geodezją, "z niespodziewaną zmianą granic poszczególnych gospodarstw", a także związane z przepisami weterynaryjnymi. - Jest tu do zrobienia bardzo dużo - ocenił prezes PiS.

5. Dodatkowy miliard na naukę

Wicepremier Jarosław Gowin chciałby, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazło się więcej pieniędzy na wsparcie dla polskiej nauki.

- Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne - powiedział. Jak dodał, setki młodych naukowców pozostaną w Polsce. - Nie będą szukać przyszłości dla siebie na uniwersytetach całego świata, co więcej, liczymy na to, że dzięki temu miliardowi, dzięki wszystkim reformom, które przeprowadzamy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego do Polski zacznie wracać jak najliczniejsza grupa spośród 35 tysięcy naukowców, w większości młodych i wybitnie zdolnych, którzy wyemigrowały po wejściu Polski do UE - zaznaczył Gowin.

6. Ulga dla twórców

Prezes Kaczyński odniósł się do możliwości pełnego odliczenia 50-proc. kosztów uzyskania przychodu przez artystów. - Jeśli tylko możliwości gospodarcze na to pozwolą, a mam nadzieję, że pozwolą, to mamy w planach jeszcze w tej kadencji, chociaż na pewno nie w tym najbliższym roku, przywrócić tę 50 proc. zniżkę, jeśli chodzi o twórczość artystyczną - powiedział. Zaznaczył, że do tej zmiany trzeba będzie "przymuszać" wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. "To jest ważne, to jest przecież pomoc z okresu międzywojennego, to nie PRL to wprowadził. To jest naprawdę bardzo ważne i nie tak strasznie kosztowne dla budżetu" - powiedział. Według Kaczyńskiego zmiana nie kosztowałaby jednak tak mało, jak niektórzy mówią - 100 mln zł. - To więcej, dość wyraźnie więcej, ale naprawdę się opłaca. Trzeba te środowiska wspierać, trzeba wspierać na różne sposoby - powiedział szef PiS.

7. Nowe drogi

Morawiecki zaznaczył, że dla rozwoju gospodarczego Polski jest potrzebna odpowiendnia infrastruktura. Zapowiedział budowę trasy prowadzącej z Polski dalej przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji.

- Od Białegostoku przez Siemiatycze, Radzyń Podlaski, Lubartów do Lublina i potem na południe, dalej Kraśnik, Stalowa Wola, Rzeszów i Barwinek przez Przełęcz Dukielską na Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji odkryjemy nowy "szlak bursztynowy" - tłumaczył wicepremier. Powiedział, że dzięki tej inwestycji zwiększą się szanse dla wszystkich przedsiębiorców i wszystkich ludzi, którzy żyją na terenie Polski wschodniej.

8. Więcej ścieżek rowerowych

Mateusz Morawiecki wyciąga rękę w stronę rowerzystów i zapowiada budowę nowych ścieżek rowerowych. - Polska jest krajem dla mnie najpiękniejszym, w związku z tym potrzebujemy więcej ścieżek rowerowych. Turystyka rowerowa, to coś, co też jest ważne dla gospodarki lokalnej, bo tam rosną miejsca w gastronomii, w agroturystyce, w hotelarstwie i to są miejsca drobnego, małego polskiego biznesu. Wybudujemy w ciągu najbliższych kilku lat 5 tys. zintegrowanych, bezkolizyjnych nowych ścieżek rowerowych - zapowiedział Morawiecki. Powiedział, że mogą powstać takie ścieżki, które będą prowadzić na przykład szlakiem Zamków Piastowskich, czy szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, czy wzdłuż Wisły - od jej źródeł do Bałtyku.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości