Obietnice PiS na pierwszych 100 dni rządów. Jak idzie ich realizacja?

Z kraju

TVN24 BiSObietnice ustaw na 100 dni rządu PiS. Jakie projekty trafiły do Sejmu?

500 zł na dziecko, 15 proc. podatek CIT dla przedsiębiorców, darmowe leki dla seniorów po 75. roku życia, podniesienie minimalnej stawki płacy do 12 złotych brutto, obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku - takie projekty ustaw mają trafić do Sejmu w ciągu pierwszych stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na razie posłowie zajęli się zaledwie dwoma projektami… prezydenckimi.

W czasie kampanii wyborczej w jednym ze spotów Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że gdy obejmie władzę, to rząd Beaty Szydło w ciągu pierwszych stu dni złoży do Sejmu projekty ustaw realizujących liczne obietnice. Wśród nich znalazł się m.in. program Rodzina 500 plus, wprowadzenie 15 proc. podatku CIT dla przedsiębiorców, program darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia, czy podniesienie minimalnej stawki godzinowej płacy do poziomu 12 złotych brutto.

Jakie obietnice?

W expose Beata Szydło do obietnic dorzuciła jeszcze obniżenie wieku emerytalnego oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych rocznie. Wprawdzie tymi dwoma projektami zajęli się już posłowie, ale to ustawy skierowane do Sejmu nie przez rząd, ale przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jedną z najważniejszych obietnic rządu PiS jest program Rodzina 500 plus, w ramach którego rodzina na każde drugie i kolejne dziecko otrzyma 500 zł miesięcznie. O realizacji tej obietnicy wiemy najwięcej. Projekt ustawy zawieszony jest na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 2 grudnia projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, a następnie trafi do konsultacji społecznych, które rozpoczną się pod koniec tego roku i potrwają miesiąc. Według zapowiedzi wypłaty świadczenia mają być realizowane od drugiego kwartału 2016 roku.

Leki za darmo

Kolejną ważną obietnicą PiS jest projekt w ramach, którego seniorzy po 75 roku życia otrzymają leki za darmo. Jednak na razie nie znamy szczegółów tej ustawy. Ostatni raz 3 grudnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że projekt jest prawie gotowy i „prawdopodobnie za tydzień trafi do konsultacji zewnętrznych”. Niewiele wiadomo również co dzieje się z obietnicą 15 proc. stawki CIT dla przedsiębiorców. Beata Szydło w expose mówiła, że chce, aby to niższe opodatkowanie wpłynęło na to, aby małe firmy stawały się średnimi, a średnie dużymi. Duże natomiast globalnymi. Wielu pracowników czeka też na realizację obietnicy podniesienia minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych za godzinę. Jednak nadal nie znamy konkretów tego projektu.

Sto dni rządu

Warto jednak podkreślić, że 100 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości upływa dopiero pod koniec lutego przyszłego roku. A więc rząd Beaty Szydło ma jeszcze ponad dwa miesiące na złożenie projektów wspomnianych ustaw do Sejmu.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: