Boom na rynku mieszkaniowym. Mocny wzrost liczby pozwoleń na budowę

Z kraju

Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programuTVN24 BiS
wideo 2/5

W okresie czterech miesięcy 2017 roku liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 36,8 procent rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Duże wzrosty pozwoleń na budowy, o blisko 50 procent, uzyskali także deweloperzy.

Zdaniem ekspertów rynku mieszkaniowego, dane urzędu statystycznego za cztery miesiące pokazują, że na rynku mieszkaniowym trwa ożywienie. Ich zdaniem, inwestorzy "planują wykorzystać koniunkturę i rozpocząć kolejne projekty budowlane".

"W okresie styczeń-kwiecień wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 83 tys. 440 mieszkań, czyli o 36,8 procent więcej niż 2016 roku (wobec wzrostu przed rokiem o 13 procent)" - poinformował w piątek GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 61 tys. 846, czyli o 12,9 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 10,5 procent).

Gotowe mieszkania

Jak podał GUS, "według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2017 roku oddano do użytkowania 50 tys. 935 mieszkań, tj. o 0,4 procent mniej w porównaniu z 2016 roku, w którym to odnotowano wzrost o 21,3 procent". "W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 26 tys. 435 mieszkań, tj. o 5 procent więcej niż przed rokiem (wobec spadku w ubiegłym roku o 4,9 procent) co stanowiło 51,9 procent w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania" - przekazał w komunikacie GUS.

W tej grupie inwestorów "w porównaniu z 2016 roku odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 34 tys. 796 mieszkań, tj. o 24,4 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 10,4 procent)" - informował GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 29 tys. 134 mieszkań, o 12,8 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 11 procent).

Spółdzielnie budują mniej

Deweloperzy w okresie czterech miesięcy 2017 r. "oddali do użytkowania 23 tys. 397 mieszkań (co stanowiło 45,9 procent ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), czyli o 4,2 procent mniej niż w 2016 roku, kiedy notowano wzrost o 68,5 procent" - podaje GUS. Inwestorzy budujący na "sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 46 tys. 351 mieszkań, (49,2 procent więcej niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 13 procent)" - poinformował GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 31 tys. 158 mieszkań, tj. o 13,8 proc., wobec wzrostu przed rokiem o 7,1 proc. Mniej budują spółdzielnie mieszkaniowe. Według raportu GUS "w okresie czterech miesięcy 2017 roku oddały one do użytkowania 624 mieszkania wobec 806 mieszkań przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 787 wobec 918 mieszkań przed rokiem". Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 711 wobec 421 mieszkań w roku poprzednim.

Gdzie najwięcej

W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w ośmiu województwach. Największy w województwie wielkopolskim (24,8 procent) i pomorskim (18,9 procent).

Jak podał GUS, "spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w ośmiu województwach, w tym największy w województwie dolnośląskim (19,1 procent)". W województwie mazowieckim, które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego, oddano do użytkowania 10 tys. 848 mieszkań, to jest o 9,4 procent mniej niż przed rokiem. Dane GUS pokazują, że w ciągu czterech miesięcy 2017 roku wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, zanotowano w piętnastu województwach, spadek wystąpił tylko w województwie opolskim. W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy w podlaskim - 1425 mieszkań (939 przed rokiem).

Jakie prognozy

Bartosz Turek, analityk rynku mieszkaniowego z Open Finance, komentując wskaźniki powiedział, że "wyniki deweloperów za cztery miesiące dalej są dobre". Dodał, że deweloperzy "to jest taka najbardziej interesująca gałąź budownictwa. Polacy budują dla siebie domy indywidualne bez względu na to czy jest kryzys, czy nie ma. Inaczej jest jednak z deweloperami" - powiedział. Zaznaczył, że wskaźniki samego kwietnia mogą być słabsze, bo "w święta Wielkanocne i tuż przed majówką nikt mieszkań nie oddawał do użytku". Marcin Górka, analityk Domiporta.pl dodał w komentarzu, że dane GUS wskazują, że "inwestorzy w perspektywie najbliższych miesięcy planują jeszcze intensywniej wykorzystać dobrą koniunkturę i rozpocząć kolejne projekty budowlane". Analityk Domiporta.pl przypomniał, że u deweloperów "rośnie udział transakcji gotówkowych i w zależności od rynku wynosi on od 30 do nawet 60 proc. wszystkich zawieranych obecnie transakcji". Zdaniem analityka, jest to "wynikiem utrzymujących się niskich stóp procentowych, które wpływają na niewielki zysk z depozytów bankowych, przez co inwestorzy szukają innych instrumentów finansowych i form alokacji kapitału". Jak przypomniał Górka, według GUS na "przestrzeni pierwszych czterech miesięcy 2017 roku wydano 83 tys. 440 pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń, co stanowi wzrost o 36,8 proc. względem tego samego okresu w minionym, także rekordowym roku". Zdaniem Górki, "rekordowe dane dotyczące rosnącej podaży spotykają się z rosnącym popytem". Według danych firmy Reas "w pierwszym kwartale 2017 roku na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) sprzedano ponad 18,6 tys. nowych mieszkań, czyli o 5 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku" - podsumował.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock