Nowy tydzień. Praca, ceny, pensje i dane w Europy

Z kraju

Kalendarium wydarzeń gospodarczych w nadchodzącym tygodniu

W nowym tygodniu czekamy na kolejne ważne dane z polskiej, europejskiej oraz światowej gospodarki. O terminach powinni pamiętać przedsiębiorcy.

Poniedziałek

W poniedziałek o godz. 14.00 opublikowane zostaną dane dotyczące inflacji CPI w Polsce w maju. Ponadto, na godz. 15.00 swoje wystąpienie ma szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.

Ważne dane napłyną również ze Stanów Zjednoczonych. Po godz. 15 poznamy informacje dotyczące produkcji przemysłowej.

Wtorek

W Polsce o godz. 14 opublikowane zostaną wskaźniki dotyczące inflacji bez cen żywności i energii - rok do roku. Dodatkowo, poznamy dane dotyczące inflacji z europejskich potentatów gospodarczych - Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.

Środa

Tego dnia o 14.00 GUS opublikuje dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju.

W Stanach Zjednoczonych, ważne spotkanie dla światowych rynków, bowiem Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Eksperci coraz częściej wskazują, że pierwsza od prawie dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Czy nastąpi to już teraz? Na godz. 20:30 zapowiedziana jest konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC. Poznamy ważne dane ze strefy euro - o inflacji w maju. Natomiast o godz. 10:30 najświeższe informacje z brytyjskiego rynku pracy. Poznamy kwietniową stopę bezrobocia oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto, opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Banku Anglii (BoE).

Czwartek

Na czwartek planowane jest spotkanie ministrów finansów Eurogrupy. Czwartek będzie również obfity w dane z Polski. O godz. 14 poznamy bowiem wskaźniki dotyczące ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Opublikowany zostanie również protokół z czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną raporty dotyczące inflacji CPI - miesiąc do miesiąca, inflacji bazowej CPI - miesiąc do miesiąca, salda rachunku bieżącego za I kwartał 2015 roku, a ponadto liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Piątek

W piątek brak publikacji najnowszych danych z Polski, jednak takie informacje pojawią się w Niemczech i Kanadzie. O godz. 8 poznamy wskaźnik inflacji PPI - rok do roku za maj w Niemczech. W Kanadzie zaś o godz. 14:30 publikacja danych dotyczących sprzedaży detalicznej - miesiąc do miesiąca, inflacji CPI - rok do roku.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE KALENDARIUM TVN24BIS.PL

Autor: mb/mn / Źródło: tvn24bis.pl