Jest nowy szef Poczty Polskiej. "Początek dobrej zmiany"

Z kraju

media.poczta-polska.plW Poczcie Polskiej zmiany kadrowe

Zmiany w zarządzie Poczty Polskiej. Dotychczasowego prezesa Jerzego Jóźkowiaka zastąpi Marek Chibowski, który do tej pory był wiceprzewodniczącym rady.

Powołana 21 stycznia nowa rada nadzorcza spółki wydała we wtorek decyzję o odwołaniu dotychczasowego prezesa zarządu Poczty Polskiej Jerzego Jóźkowiaka wraz z członkami zarządu Januszem Wojtasem i Piotrem Michalskim. "Jednocześnie Rada Nadzorcza Poczty Polskiej SA delegowała do pełnienia funkcji prezesa zarządu Poczty Polskiej SA pana Marka Chibowskiego, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej spółki" - czytamy w komunikacie prasowym spółki. Jóźkowiak do Poczty Polskiej trafił w 2011 roku.

PiS kibicuje Poczcie

PiS jest wielkim zwolennikiem wzmocnienia pozycji Poczty. Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, w swoim programie partia zaznaczała, że „państwo powinno dołożyć wszelkich starań, by Poczta Polska nie przegrywała przetargów na obsługę pocztową instytucji państwowych z konkurentami, którzy oferują niższą cenę tylko dlatego, że zatrudniają pracowników na 'umowy śmieciowe' i płacą niższe podatki".

Chodzi o przetarg na obsługę korespondencji sądowej, który PP w 2013 r. przegrała z InPostem. Poczta dopiero w grudniu ub.r. odzyskała te usługi. Prawo i Sprawiedliwość wskazywało też na potrzebę zachowania placówek na wsiach i małych miastach. Partia jest również przeciwna prywatyzacji PP, choć dopuszcza dokapitalizowanie przez giełdę przy zachowaniu większości udziałów Skarbu Państwa.

Związki się cieszą

Związki pozytywnie przyjęły informacje o wymianie zarządu. Na stronie „Solidarności” Pracowników Poczty Polskiej komunikat o zmianach w zarządzie PP opublikował przewodniczący komisji międzyzakładowej Bogumił Nowicki tytułując go słowami „Początek dobrej zmiany w Poczcie Polskiej”. „GW” przypomina, że związki zarzucały dotychczasowemu zarządowi, że skupiał się na działalności ubezpieczeniowo-bankowej zamiast na tradycyjnych usługach - wysyłce listów i paczek. Związkowcy zachęcali do głosowania na PiS.

Gigant

Poczta Polska jest spółką zatrudniającą 80 tys. osób, a w samych radach nadzorczych i zarządach spółek zasiada ponad 70 osób. Koszty tzw. ogólnego zarządu w całej Grupie Poczty Polskiej wygenerowały w zeszłym roku koszty rzędu 570 mln zł.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl, "Gazeta wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: media.poczta-polska.pl