Rząd szykuje nowy system poboru opłat za drogi. "Wygodniejszy dla kierowców"

Z kraju

Minister infrastruktury o nowym Krajowym Systemie Poboru Opłattvn24
wideo 2/5

Nowy Krajowy System Poboru Opłat na drogach krajowych powinien powstać i zostać wprowadzony w ciągu dwudziestu kilku miesięcy - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił że system ten będzie oparty na najnowszych technologiach.

W środę odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów Zagórskiego oraz Adamczyka w sprawie nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat. - Chcemy, aby powstał i został wdrożony w ciągu dwudziestu kilku miesięcy - powiedział Zagórski. Jak dodał, nowy system zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat oraz niezakłócony wpływ środków do budżetu państwa. - Nowy system będzie też wygodniejszy w obsłudze dla kierowców - wyjaśniał Zagórski.

Krajowy System Poboru Opłat

Minister Adamczyk wyraził nadzieję, że do nowego systemu dołączą również koncesjonariusze zarządzający autostradami: A2, A4 i A1. Dodał, że system ten będzie zbudowany tak, aby można było go rozbudować o nowe moduły oraz funkcjonalności i zastąpi rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku.

Priorytetem strony publicznej jest, aby nowy system powstał w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania stosowane obecnie na świecie. Chodzi o wykorzystanie technologii satelitarnej, transmisji danych w systemach komórkowych (LTE/5G) i Big Data. Nowy system ma przechowywać wrażliwe dane na terenie Polski i udostępniać je służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm. System ma ponadto współpracować z funkcjonującymi w innych krajach Unii Europejskiej. Według założeń system będzie w stanie rozwiązać w przyszłości problem kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat. Szef resortu infrastruktury przekazał, że obecnie działający system poboru opłat został na początku listopada przejęty w sposób płynny przez instytucje publiczne. I do 12 listopada tego roku wpływy z tytułu opłat drogowych pobieranych od kierowców wyniosły 36,6 mln zł.

- Środki te zasiliły już rachunek Krajowego Funduszu Drogowego - powiedział Adamczyk.

viaTOLL w rękach GITD

Główny Inspektor Transportu Drogowego został od 3 listopada br. nowym operatorem Krajowego Systemu Poboru Opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

GITD stał się także właścicielem poszczególnych elementów wchodzących w jego skład, w tym Elektronicznego Systemu Poboru Opłat viaTOLL.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock