Nowy komunikat ws. dostaw prądu. W czwartek 11. stopień zasilania

Z kraju

Prąd płynie normalnie

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podtrzymują swoje wcześniejsze deklaracje i utrzymują 11. stopnień zasilania. Oznacza on brak ograniczeń w poborze mocy dla odbiorców. PSE przewidują też utrzymanie takiego stopnia przez cały czwartek.

"Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłasza dla obszaru całego kraju od godziny 22.00 dnia 12.08.2015 do godziny 10.00 dnia 13.08.2015 stopień zasilania 11 i przewiduje od godziny 10.00 dnia 13.08.2015 do godziny 22.00 dnia 13.08.2015 stopień zasilania 11" - czytamy w komunikacie PSE z godz. 19.55. Od 13.00 w środę także obowiązywał 11. stopień zasilania. Rano był to 16. stopień.

Za gorąco

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie stanowiące, iż od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Przewiduje ono, że ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji. Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych. Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadza rząd na określony czas na terytorium Polski lub jego części między innymi w przypadku przewidywania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na długookresowym braku równowagi na rynku paliwowo-energetycznym. Odbywa się to przez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11. do 20. 11. stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce równa się brakowi ograniczeń. 20. stopień oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.

Ten najwyższy stopień obowiązywał w godzinach szczytu w poniedziałek.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl