Nowoczesność i historia – Morskie Centrum Nauki powstanie na Łasztowni

Z kraju

Projekty edukacyjne to olbrzymia pomoc dla dzieci w Zachodniopomorskim

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Będzie wyglądać jak gigantyczna łódź, która stanie na szczecińskiej Łasztowni. Budynek Morskiego Centrum Nauki o wysokości 14 metrów i długości 122 metrów będzie miał powierzchnię aż 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Ale to nie wymiary (choć robią wrażenie) mają być znakiem rozpoznawczym MCN. To nowatorskie połączenie nauki z historią i mnóstwem dobrej zabawy ma być najsilniejszym magnesem, który przyciągnie do Morskiego Centrum Nauki tysiące odwiedzających. - To jest projekt, na który czekało wiele pokoleń szczecinian - z dumą pokazuje plac budowy centrum Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - To centrum, jakiego nie ma nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykorzystuje cały dorobek i spuściznę Szczecina związane z wodą, jachtami, statkami i z tym wszystkim, z czego Szczecin słynie - dodaje.

W centrum będzie można nie tylko obejrzeć wystawy nawiązujące do historii i tradycji Pomorza Zachodniego, ale też będą tu interaktywne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Eksperymenty, podczas których można dobrze się bawić mają przyciągać całkowicie nowoczesną formą zdobywania wiedzy (podobnie jak to się dzieje w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie). MCN stawia też na współpracę z uczelniami, przy opracowywaniu tych zajęć. - Przygotowując program edukacyjny myślimy przede wszystkim o naszych odbiorcach. Wśród nich dzieci i młodzież, która będzie mogła uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, będzie mogła się bawić i korzystać z całej infrastruktury - dodaje dyrektor Jabłoński. - Ale współpraca z uczelniami jest dla nas także bardzo ważna. Już teraz, jeszcze przed wybudowaniem MCN, powołaliśmy uniwersytet dziecięcy i zajęcia edukacyjne odbywają się już na wielu szczecińskich uczelniach. Wszystko po to, żeby przyzwyczajać mieszkańców Szczecina do naszej oferty – dodaje Witold Jabłoński.

Budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie to jeden z najbardziej spektakularnych spośród 373 projektów edukacyjnych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Budowa centrum ma zakończyć się w 2021 roku. Na razie przygotowano plac pod budowę, tj. został wyburzony budynek istniejący do tej pory w tym miejscu oraz ogłoszono przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę. Koszt budowy to 86,5 miliona złotych, z czego prawie 60 milionów przekaże Urząd Marszałkowskich w ramach dofinansowania z RPOWZ. Budowa ma się zakończyć w 2021 roku.

Pomorze Zachodnie. Twój port na morzu europejskich możliwości

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: