Stresujący miesiąc dla urzędników. Kilkadziesiąt dni nadziei na dalszą pracę

Z kraju

ShutterstockStresujący miesiąc dla urzędników

Dzisiaj pierwszy dzień pracy dla urzędników cywilnych po tym, gdy w sobotę weszła w życie ustawa o służbie cywilnej. Najbliższy miesiąc może być dla nich wyjątkowo stresujący. Jeśli nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy, będą musieli pożegnać się ze swoimi urzędami.

Ustawa przewiduje, że odtąd stanowiska nie będą obsadzane w drodze konkursu, ale powołania.

Wejście w życie ustawy nie jest tożsame ze zwolnieniami. Choć ustawa przewiduje, że stosunki pracy z osobami na tych stanowiskach wygasną po 30 dniach od soboty (dnia, w którym akt wszedł w życie), to jednak istnieje możliwość, że urzędnikom zostaną zaproponowane nowe warunki pracy.

1600 urzędników

Ostatnie dane wskazują, że w Polsce tzw. wyższe stanowiska w służbie cywilnej zajmuje ok. 1600 osób. Ustawa dotknąć może dyrektorów i ich zastępców w ministerialnych departamentach, urzędach skarbowych, nadzorze budowlanym czy urzędach wojewódzkich.

Dotyczy również wojewódzkiego lekarza weterynarii, kierownictwa w Biurze Nasiennictwa Leśnego oraz stanowisk w służbie zagranicznej. Zmiany pojawiły się także w powoływaniu prezesa ZUS - będzie mianowany przez premier na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Możliwe wypowiedzenie

Wcześniejsze rozwiązanie takiego stosunku pracy będzie mogło nastąpić także za wypowiedzeniem. W obydwu przypadkach - wygaśnięcia umowy oraz jej wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna przewidziana pracownikom, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się wskutek likwidacji urzędu.

Opozycja krytykuje

Podczas prac parlamentarnych zmiany w służbie cywilnej krytykowane były przez opozycję, która oceniała, że doprowadzą one do "zniszczenia i demontażu" korpusu SC. Politycy opozycji zarzucali PiS, że zmiany sprowadzają się do zwolnienia osób zajmujących wyższe stanowiska w SC i zatrudnienia w ich miejsce pracowników bez doświadczenia w administracji. Oceniali także, że zmiany doprowadzą do zniesienia zasady apolityczności korpusu urzędniczego. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o służbie cywilnej skierowała do Trybunału Konstytucyjnego PO.

Autor: ag\mtom / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock