Drzewo na działce wytniesz wkrótce bez problemu. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Z kraju

TVN24 BiSŁatwiejsza wycinka drzew na działce

Chcesz wyciąć drzewa lub krzewy znajdujące się na działce? Gdy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, to będzie to o wiele prostsze i nie będzie wymagało przechodzenia dotychczasowej ścieżki urzędowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wynikające z nowelizacji, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

W piątek 236 posłów przyjęło nowelę ustawy o ochronie przyrody, której autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu dokument trafi do Senatu i wkrótce potem do podpisu prezydenta. nowe prawo ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

ZOBACZ CAŁY DOKUMENT

1. Po co ta ustawa?

Obecnie właściciele działek planując wycinkę drzew muszą uzyskać zezwolenie urzędu gminy lub miasta. Ale są wyjątki uzależnione od obwodu drzewa mierzonego na wysokości 5 cm. Zezwolenie nie jest potrzebne, jeżeli obwód nie przekroczy 25 cm., a w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu, robinii akacjowej, platanu - 35 cm. Jeżeli drzewo zostało wycięte bez zgody, to gospodarz musi liczyć się z potężną karą, często liczoną w dziesiątkach tysięcy złotych. Minister środowiska w rozporządzeniu ustala stawki opłat za wycinkę dla przedsiębiorców. Te najwyższe przekraczają nawet 100 tys. zł.

Nowe przepisy "będą miały na celu istotne zwiększenie uprawnień właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, uproszczenie regulacji dotyczącej wycinki oraz wyposażenie jednostek samorządu w kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

2. Co z zezwoleniami?

Nowela ustawy przewiduje, że bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji, jeśli ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ale właściciel działki nie będzie miał całkowitej dowolności w wycince. Zgodnie z nowelą, rady gmin będą mogły podejmować uchwały, w których określą, w jakich wypadkach nie obowiązują zezwolenia na wycinkę na ich terenie. Mogą wskazać, jakich drzew nie można wycinać, na które gatunki obowiązują zezwolenia itp. Wśród kryteriów wymienionych w ustawie są m.in.: gatunek, wiek, wycinka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wpis do rejestru zabytków.

O zgodę wciąż będą musieli ubiegać się przedsiębiorcy.

3. Bez dowolności

W przypadku, jeśli gmina nie określi swoich zasad, wycinka drzew i tak nie będzie całkowicie dozwolona. Zgodnie z nowelizacją, obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie powinien przekraczać 100 cm w przypadku gatunków szybkorosnących (topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego), a dla pozostałych drzew - 50 cm.

4. Jakie opłaty?

Gminy uzyskają możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Stawki opłat za wycinkę dla przedsiębiorców mają być zależne od rodzaju lub gatunku drzew czy krzewów, obwodu pnia drzewa lub powierzchni krzewów rosnących w skupisku. Zgodnie z nowelą za usuwanie drzew nie będą mogły przekroczyć 500 zł a za usuwanie krzewów - 200 zł.

5. Od kiedy?

Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. By tak się jednak stało, propozycję Prawa i Sprawiedliwości muszą zaakceptować senatorowie, a następnie podpisać prezydent.

Jak wynika z informacji na stronie Senatu wznowi on swoje obrady 20 grudnia o godz. 11.

Niepotrzebne choinki dają energię i służą jako zabawki:

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: