Dodatkowe znaki na drogach. Drogowcy wyjaśniają, co oznaczają

Z kraju

Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować?TVN Turbo
wideo 2/5

Od czwartku na wybranych obiektach mostowych w ciągu dróg krajowych pojawią się nowe znaki drogowe. Jak zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, są one skierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych.

GDDKiA podała w komunikacie, że nowe znaki na drogach mają związek z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi, które odbędą się na początku czerwca.

"W dniach od 23 maja do 16 czerwca 2019 roku, wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych, zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC)" - czytamy.

Jak dodano, głównie pojawią się one w województwach dolnośląskim i lubuskim na autostradzie A4 i drodze krajowej numer 18.

Co ważne, znaki są kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification, jedna jednostka to ok. 907 kg).

"Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia" - wyjaśniono w komunikacie.

Międzynarodowe ćwiczenia

Na początku czerwca w Polsce odbędą się międzynarodowe ćwiczenia Noble Jump 19. Ich celem jest sprawdzenie zdolności dowództwa NATO i państw sojuszniczych do przemieszczenia "komponentu lądowego".

Jednocześnie podczas manewrów sprawdzone i zweryfikowane mają zostać procedury przyjęte pomiędzy siłami zbrojnymi i polskimi służbami drogowymi w zakresie przemieszczania wojsk na terenie kraju.

W czerwcu będą też miały miejsce w Polsce ćwiczenia Tobruq Legacy, których jednym z celów jest doskonalenie współdziałania obrony powietrznej krajów NATO.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA