Dwa nowe znaki drogowe. Jest propozycja ministerstwa

Z kraju

Tajemnicza kamera przy fotoradarze. Kierowco uważaj, trwają testy nowego urządzeniaTVN Turbo
wideo 2/3

Będą nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości - wynika z komunikatu przesłanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak tłumaczy resort, zmiana przepisów ma na celu odróżnienie oznakowania odcinkowego pomiaru prędkości od pomiaru punktowego.

Jak przypomina Ministerstwo Infrastruktury, obecnie stosowany znak D-51 odnosi się zarówno do punktowego, jak i odcinkowego pomiaru prędkości.

Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez dodatkowe umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego.

Znak - automatyczna kontrola prędkości

Zdaniem ministerstwa nie stanowi to wystarczającej informacji o obecności takiego pomiaru prędkości na drodze.

"Stąd potrzeba bardziej precyzyjnego poinformowania kierujących o odmiennym niż zazwyczaj sposobie wykonywania pomiaru" - czytamy w komunikacie.

Nowe znaki drogowe D-51a oraz D-51b

Ministerstwo infrastruktury chce, by na polskich drogach pojawiły się dwa nowe znaki.

D-51a "automatyczna kontrola średniej prędkości" będzie wskazywał początek fragmentu drogi objętego odcinkowym pomiarem prędkości, natomiast znak D-51b "koniec automatycznej kontroli średniej prędkości" - koniec tego odcinka.

Ponadto na znaku D-51a umieszczana będzie miniatura znaku B-33, wskazująca dopuszczalną prędkość jazdy na odcinku objętym pomiarem.

Tak mają wyglądać nowe znaki:

"Projekt rozporządzenia rozszerza ponadto zakres stosowania tabliczki T-1a o wskazywanie odległości znaku informacyjnego do początku odcinka drogi objętego pomiarem" - czytamy w komunikacie.

"Takie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie dodatkowego znaku D-51a wraz z tabliczką T-1a przed początkiem odcinka drogi objętego kontrolą prędkości, w przypadku, gdy początek tego odcinka znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności, np. ze względu na geometrię drogi albo obiekty znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie" - dodano. Projekt w sprawie nowych znaków został skierowany do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock