PGNiG odkryło nowe złoże gazu

Z kraju

ShutterstockNowe złoże gazu w woj. zachodniopomorskim

Nawet 1 mld metrów sześciennych gazu może znajdować się w nowo odkrytym złożu w miejscowości Siemidarżno w powiecie gryfickim w woj. zachodniopomorskim. Będzie można dzięki temu zaopatrywać w gaz rejon Koszalina i Kołobrzegu.

PGNiG potwierdziło w poniedziałek odkrycie nowego złoża. Jak poinformowała spółka, odkryte zasoby złoża zaazotowanego gazu ziemnego szacuje się na 0,5 do 1 mld m sześciennych, a prawdopodobny roczny przypływ to ok. 25 mln m sześciennych.

Badania i analizy

"Dokładniejsze dane na temat zasobów oraz wydajności z otworu Dargosław-1 będą znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz. Informacje uzyskane przy okazji wiercenia otworu pozwalają mieć nadzieję na występowanie także złóż ropy naftowej w tym rejonie" - napisano w komunikacie. Odwiert ten - jak poinformowało PGNiG - ma głębokość 2878 metrów, wykonała go specjalistyczna spółka zależna PGNiG - Exalo Drilling.

"Okryte odwiertem Dargosław-1 nowe złoże gazu ziemnego pozwoli na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonu Koszalina i Kołobrzegu. Rejon ten zasilany jest w gaz ziemny właśnie z okolicznych złóż. Odkrycie złoża pozwala z optymizmem myśleć o zwiększeniu wydobycia na obszarze Pomorza Środkowego. W tym celu Spółka planuje wykonanie nowych badań sejsmicznych 3D" - poinformowało PGNiG.

Poszukiwania

Prace poszukiwawcze w tej części Polski prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych, w sąsiedztwie omawianego otworu, odkryto złoża gazu ziemnego: Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz, a także złoża ropy naftowej (Gorzysław, Petrykozy). Złoża te występują w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu.

Autor: gry//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock