Śmieci podzielisz po nowemu. Sprawdź, czego nie robić

Z kraju

Śmieciowa rewolucjatvn24
wideo 2/4

Wystarczy wyrzucić plastikowe opakowanie z jogurtem do wysegregowanych odpadów, aby cały pojemnik nie nadawał się do recyklingu. Za kilka dni w Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady segregacji śmieci. Sprawdzamy, jak robić to dobrze. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Zobacz cały materiał programu programu "Polska i Świat" w TVN24.

Od lipca przed domami Polaków zaczną się pojawiać pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów.

Niebieski

To pojemnik przeznaczony będzie na papier. Jednak nie powinien do niego trafiać papier mocno zatłuszczony, zabrudzonym czy powleczony folią i polakierowany. To również nie miejsce dla papieru z worków po nawozach czy cemencie. Do tego pojemnika nie wyrzucamy również kartonów po mleku i napojów. Nie powinny tam trafiać również pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe czy zużyte chusteczki higieniczne.

Do niebieskiego pojemnika będą mogły trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, stare gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe.

Pojemnik na papier www.mos.gov.pl

Zielony

Do pojemnika o zielonym kolorze powinny trafiać odpady ze szkła, czyli np. butelki po napojach. Jednak nie można wyrzucać tam ceramiki, porcelany, fajansu, kryształów, doniczek, szkła okularowego, szła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach czy olejach silnikowych. Do tego kubła nie powinny trafiać również lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory i lampy telewizyjne, termometry i strzykawki.

Pojemnik na szkło www.mos.gov.pl

Żółty

Śmietnik o kolorze żółtym przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne. Oznacza to, że można do nich wrzucić np. plastikowe torby czy opakowania po produktach spożywczych, także butelki, ale tylko w sytuacji kiedy są puste. Nie wyrzucamy do nich również opakowań po lekach i zużytych artykułach medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach oraz zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Pojemnik na metale i tworzywa sztucznewww.mos.gov.pl

Brązowy

To pojemnik na odpady bio, czyli resztki jedzenia, odpady owoców i warzyw (np. skórek po bananach czy obierków). Nie wyrzucamy do niego kości i odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, ziemi i kamieni, płyt wiórowych i MDF oraz drewna impregnowanego.

Pojemnik na odpady biodegradowalne www.mos.gov.pl

Elektrośmieci

Trzeba natomiast pamiętać o odmiennych zasadach, jakimi rządzi się segregacja tzw. elektrośmieci i innych niebezpiecznych odpadów. Te nie mogą pod żadnym pozorem trafić do kubłów. Tego rodzaju odpady, jak zużyty sprzęt elektroniczny (np. stary telewizor czy lodówka), powinien trafić do specjalnych punktów. Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się też zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin). Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach i tzw. Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które powinna zorganizować gmina.

Okres przejściowy

Co prawda, nowe przepisy segregacji śmieci wejdą w życie od 1 lipca. Jednak to nie oznacza od razu przejścia na zmieniony system selekcjonowania odpadów. Ze względu na realia, m.in. związanie gmin umowami na wywóz odpadów, prawo przewiduje okres przejściowy, zanim nowe zasady zaczną funkcjonować w pełni. Gminy mają czas do połowy 2022 r. na wymianę pojemników na te we właściwych czterech kolorach. Natomiast stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Polska i Świat, PAP