Od piątku nowe zasady przewozu dzieci w fotelikach. Sprawdź, co się zmienia

Z kraju

tvn24Nowe zasady przewozy dzieci w fotelikach

Od piątku mała rewolucja w przewożeniu dziecka w samochodzie. W życie wchodzą przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Główna zmiana: przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, znika obowiązująca dotąd granica wieku 12 lat.

Nowelizacja prawa została przygotowana przez resort infrastruktury. Oto najważniejsze zmiany: 1. Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku. Tym samym znika wymóg, że każde dziecko do 12 lat musi podróżować w foteliku. 2. Zakaz przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa, np. zabytkowymi. 3. Można będzie przewozić dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Ale ważne zastrzeżenie: tylko wtedy kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa. 4. Możliwe będzie przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa - ale bez fotelika - na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. 5. Zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa. 6. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Inne ważne punkty

Dodatkowo nowelizacja precyzuje, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie. Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24