Z kraju

Nowe przepisy zalewają przedsiębiorców. Trzeba znać wszystkie?

Z kraju

TVN24 BiSNowe przepisy zalewają przedsiębiorców

Każdego roku w Polsce powstają tysiące nowych przepisów. Czy przedsiębiorca musi śledzić wszystkie zmiany? W programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat wyjaśnił to Paweł Blajer.

W 2014 roku weszło w życie 9389 stron nowego prawa, które bezpośrednio regulowały działalność firm w Polsce. Według szacunków firmy Grant Thornton w całym 2015 roku "wyprodukowanych" zostanie 27044 stron aktów prawnych.

Gdzie najczęściej?

Małgorzata Samborska, starszy menedżer w Grant Thornton twierdzi, że najczęściej zmieniają się przepisy podatkowe. - To obszary, które dotyczą nas wszystkich, czyli zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Przedsiębiorcy dodatkowo są narażeni na zmiany w przepisach po pierwsze w zakresie produktowym. Są to zmiany dotyczące zagadnień technicznych, zakresu obrotu towarami, czy procedur administracyjnych - wylicza Małgorzata Samborska. Według Samborskiej prawo zmienia się tak często, bo politycy twierdzą, że im więcej nowego prawa stworzą, tym lepiej pracują. - Uważają, że liczba wyprodukowanych stron jest ich wizytówką. Kolejną przyczyną jest słaba jakość legislacji, a to oznacza, że często trzeba te przepisy zmieniać - tłumaczy Samborska.

Trzeba czytać

Ekspertka przypomina, że nieznajomość prawa szkodzi. - Ogromne ilości nowych przepisów, które wchodzą w życie nie są wytłumaczeniem. Trzeba śledzić zmieniające się prawo, ale nie sposób to zrobić. Gdyby przedsiębiorca chciał przeczytać wszystkie przepisy jakie wchodzą w życie musiałby dziennie poświęcić na to ponad trzy godziny - dodaje Samborska.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz/mn / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS