Nowy kodeks budowlany zniesie wiele barier biurokratycznych

Z kraju

ShutterstockMinisterstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Rządowe Centrum Legislacji przekazały Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego robocze uwagi do przedstawionego w lutym projektu Kodeksu Budowlanego

Resort infrastruktury przekazał Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego uwagi do jej projektu Kodeksu Budowlanego. Komisja odniesie się do nich 22 kwietnia.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Rządowe Centrum Legislacji przekazały Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego robocze uwagi do przedstawionego w lutym projektu Kodeksu Budowlanego - poinformował PAP rzecznik resortu infrastruktury Piotr Popa.

Niewiele uwag

Komisja ma się odnieść do tych uwag jeszcze w kwietniu. Rzecznik zapowiedział też, że w najbliższym czasie projekt zostanie skierowany do uzgodnień wewnątrzresortowych, które poprzedzą konsultacje publiczne.

Szef komisji kodyfikacyjnej prof. Marek Wierzbowski przyznał w rozmowie z PAP, że uwagi te już dotarły do członków komisji. Dlatego zdecydował, że komisja zajmie się nimi na posiedzeniu 22 kwietnia. Jak zapowiada, najprawdopodobniej większość z tych uwag zostanie przyjęta, bo dotyczą głównie "kwestii formalnych".

- Uwag jest niewiele, przez to, że przedstawiciele resortu infrastruktury aktywnie uczestniczyli w posiedzeniach naszej komisji. Uwagi te dotyczą głównie kwestii formalnych - np. odniesienia się do konkretnych zapisów ustaw. Dlatego większość z nich zostanie najpewniej przyjęta, ale chcieliśmy mieć chwilę czasu na zapoznanie się z nimi, dlatego termin naszego posiedzenia wyznaczyłem na 22 kwietnia - powiedział prof. Wierzbowski.

Oczekiwany Kodeks

Projekt Kodeksu Budowlanego komisja przekazała do resortu infrastruktury pod koniec lutego. Nie kończy ona jednak swojej działalności i ma nadal pracować nad drugą księgą kodeksu, dot. planowania przestrzennego, a później także nad połączeniem dwóch ksiąg - budowlanej i przestrzennej - w jeden spójny kodeks przestrzenno-budowlany.

Kodeks, jako nowe, kompleksowe prawo w zakresie budownictwa ma zlikwidować szereg dotychczasowych, biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła w swoim expose. Premier zapowiadała także, że założenia Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.

Szybkie zakończenie prac nad kodeksem jest oczekiwane przez środowiska planistyczne i budowlane oraz biznes. Jest istotne także ze względu na nowy front robót infrastrukturalnych, wynikających z kolejnej perspektywy unijnej.

Z nowy prawem budowlanym ma być łatwiej. Sprawdź, co się zmieni?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock