Z Pyrzowic polecisz na Dominikanę. Dzięki nowej drodze startowej

TVN24 Biznes

ShutterstockInaugurację połączenia do Punta Cana na Dominikanie zaplanowano na 7 lipca przyszłego roku

W lipcu przyszłego roku jedno z biur podróży uruchomi wakacyjne bezpośrednie rejsy na Dominikanę z lotniska w podkatowickich Pyrzowicach. Będzie to pierwsze dalekodystansowe połączenie czarterowe z polskiego portu regionalnego realizowane samolotem szerokokadłubowym.

Uruchomienie takich lotów umożliwia oddana niedawno do użytku nowa droga startowa, która ma być nowym impulsem rozwojowym portu w Pyrzowicach.

Inaugurację połączenia do Punta Cana na Dominikanie zaplanowano na 7 lipca przyszłego roku. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu, do końca października, szerokokadłubowym boeingiem 767-300 TUIFly. Samolot może wziąć na pokład 285 pasażerów. Lecąc z Pyrzowic na Dominikanę będzie miał do pokonania 8,5 tys. km, lot potrwa ok. 11 godzin.

Nowy pas, większe możliwości

- Nowe dalekodystansowe połączenie potwierdza, że oddana do użytku w maju 2015 roku nowa droga startowa o długości 3200 metrów zdecydowanie zwiększa możliwości operacyjne pyrzowickiego lotniska - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządzającego pyrzowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).

Dodał, że dzięki tej inwestycji startujące z Pyrzowic samoloty szerokokadłubowe mogą wykorzystać swój maksymalny zasięg, co zdecydowanie podnosi konkurencyjność podtakowickiego portu na mapie lotnisk Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciele lotniska mają nadzieję, że wkrótce w siatce połączeń pojawią się dalekodystansowe loty regularne. W ostatnim czasie mówiło się o planach uruchomienia przez LOT połączenia z Nowym Jorkiem, jednak na razie z tych planów nic nie wyszło. - Dzięki nowej drodze startowej jesteśmy operacyjnie przygotowani do startów i lądowań samolotów latających na każdym dystansie - zaznaczył rzecznik portu Cezary Orzech.

Ponad milion podróżnych

Katowice Airport od lat jest największym czarterowym polskim regionalnym portem lotniczym. W 2015 roku w tym segmencie ruchu port obsłuży po raz pierwszy w historii ponad 1 mln podróżnych w skali roku. Tegoroczna wakacyjna siatka połączeń obejmowała z Pyrzowic 60 tras do czternastu państw w Europie, Azji i Afryce. W przyszłorocznej ofercie pojawiły się już dwie nowości - oprócz Dominikany hiszpańska wyspa Minorka. Od początku roku w Katowice Airport odprawiono ogółem 2,48 mln osób, to o ponad 300 tys. więcej (14,1 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do końca września 2014 roku. GTL przewiduje, że w drugiej połowie grudnia br. w Pyrzowicach zostanie odprawiony po raz pierwszy trzymilionowy pasażer w ruchu całkowitym liczony w skali roku.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock