Nowe miasta na mapie Polski. Jest decyzja ministerstwa

Z kraju

Najbardziej zatłoczone polskie miastaTVN Turbo
wideo 2/4

Od nowego roku w Polsce mogą pojawić się cztery nowe miasta - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oznacza to, że pozytywnie rozpatrzono cztery z pięciu wniosków, które wpłynęły w tym roku do resortu w tej sprawie. Zielonego światła nie otrzymał Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało tvn24bis.pl, że do resortu w 2019 roku wpłynęło pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta. Na liście pojawiły się miejscowości: Piątek, Lututów, Czerwińska nad Wisłą, Skarbimierz-Osiedle oraz Klimontów.

Resort zakończył już analizę wniosków i na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Wynika z niego, że pozytywnie rozpatrzono cztery z pięciu wniosków. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję w sprawie proponowanych zmian w podziale terytorialnym państwa podejmie Rada Ministrów.

Nowe miasta w Polsce

MSWiA do pozytywnego rozpatrzenia rekomenduje Radzie Ministrów wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Lututów w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim. Jak wskazano, "cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Lututów wykazują jego miejski charakter". Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1406-1714 i 1843-1870.

Z pozytywną oceną spotkał się także wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Piątek w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Podobnie jak w przypadku Lututowa, także tutaj cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter. Jak dodano, zdecydowana przewaga ludności zatrudniona jest poza rolnictwem. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1339-1869.

MSWiA do pozytywnego rozpatrzenia rekomenduje również wniosek w sprawie Czerwińska nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. "W centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w 2013 roku, między innymi odtworzono brukowaną nawierzchnię rynku, zamontowano stylowe lampy, zakupiono elementy małej architektury oraz wykonano nowe nasadzenia zieleni" - wskazano w uzasadnieniu. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1373-1869.

Duże szanse na uzyskanie statusu miasta ma również Klimontów w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Według ministerstwa za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku przemawia między innymi miejski charakter, rynek w centrum miejscowości, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną przebudowę. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1604-1869.

MSWiA rekomenduje za to odrzucenie wniosku w sprawie nadania statusu miasta Skarbimierzowi-Osiedle w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. Ministerstwo przypomniało, że Rada Gminy Skarbimierz ubiegała się o zmianę statusu już w 2018 roku.

"Niniejszy wniosek jest drugim wystąpieniem Rady Gminy Skarbimierz. Złożony w 2018 roku wniosek Rady Gminy Skarbimierz został negatywnie rozpatrzony przez Radę Ministrów, która podniosła, iż układ urbanistyczny miejscowości Skarbimierz-Osiedle opiera się na zabudowie przemysłowej i usługowej. Siatka osadnicza jest mało rozwinięta w stosunku do zabudowy przemysłowej i usługowej" - czytamy w uzasadnieniu.

"Obecny układ urbanistyczny miejscowości Skarbimierz-Osiedle w dużej mierze nie przypomina miasta, lecz dobrze rozwinięte osiedle" - dodano. Ponadto MSWiA wskazało, że miejscowość nie posiadała wcześniej praw miejskich.

Co roku

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pojawiają się co roku.

Na początku 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Wśród nich znalazły się między innymi Koszyce, Nowa Słupia, Pacanów, Szydłów czy Wielbark. Tym samym liczba polskich miast zwiększyła się do 940.

Rok wcześniej, w styczniu 2018 roku, na administracyjnej mapie Polski pojawiło się siedem nowych miast. Ten status uzyskały gminy: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock