Te odcinki dróg mają zostać oddane do użytku w 2020 roku. Oto lista

Z kraju

Kolejne odcinki dróg oddane do użytkutvn24
wideo 2/8

W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce udostępnić kierowcom niemal 117 kilometrów dróg. Wśród nich mają znaleźć się między innymi odcinki A2, S5 czy S17.

"W listopadzie 2019 r. przekroczyliśmy liczbę 4 000 km dróg szybkiego ruchu w Polsce. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4 146,4 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 696,2 km autostrad i 2 450,3 km dróg ekspresowych" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Drogowcy zaprezentowali także listę odcinków, które mają zostać oddane do użytku w 2020 roku:

A2 węzeł Lubelska - węzeł Konik (5,6 km), A2 węzeł Konik - obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km), S5 Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonia (13,5 km), S5 Szubin Północ - Żnin Północ (19,3 km), S10 obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa - II jezdnia (6,4 km), S17 węzeł Lubelska - początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km), S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km), S61 obwodnica Szczuczyna - II jezdnia (6,6 km), obwodnica Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 (6,7 km), obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73 (6,9 km), obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 (17,8 km), obwodnica Węgorzyna w ciągu drogi krajowej nr 20 (1 km),

GDDKiA poinformowała też, że realizuje "wszelkie, możliwe działania, które mają pozwolić na udostępnienie jeszcze w 2020 r. wszystkich trzech odcinków trasy S2 w Warszawie":

węzeł Puławska - węzeł Przyczółkowa (4,62 km), węzeł Przyczółkowa - węzeł Wał Miedzeszyński (6,45 km), węzeł Wał Miedzeszyński - węzeł Lubelska (7,45 km),

"W tym roku udostępnimy co najmniej 116,8 km. Drogi będące w realizacji pozwolą w kolejnych latach zamknąć najważniejsze ciągi komunikacyjne w kraju. Są to między innymi autostrada A1 od Częstochowy do Tuszyna, dzięki czemu z Pomorza sprawnie i komfortowo dotrzemy do granicy z Czechami. W realizacji mamy ostatnie odcinki drogi ekspresowej S7 między Płońskiem a Napierkami - po wybudowaniu tego odcinka uzyskamy ciąg ekspresowy od Płońska do Trójmiasta" - napisano.

"Kolejne kluczowe połączenie drogą szybkiego ruchu jest w realizacji na wschodzie kraju. To droga ekspresowa S19 między Rzeszowem a Lublinem. W realizacji są również odcinki w ciągu S3 i S5, które uzupełnią połączenia odpowiednio portu w Szczecinie z południową granicą kraju a S5 Wrocławia przez Poznań z Bydgoszczą" - podała GDDKiA.

Odcinki dróg w realizacji GDDKiA

Dwa pomiary

GDDKiA poinformowała też, że w 2020 roku ma zostać przeprowadzony Generalny Pomiar Ruchu.

"Co pięć lat GDDKiA oraz zarządcy dróg wojewódzkich przeprowadzają Generalny Pomiar Ruchu. Na sieci dróg krajowych znajdujących się w naszym zarządzie, pierwszy z pomiarów zaplanowany jest na 23 stycznia. W tym roku pomiary będą prowadzone w ok. 2300 punktach (dla porównania w 2015 roku było to ok. 1950). Praktycznie we wszystkich punktach wykorzystamy metodę wideorejestracji, uzupełniając ją dodatkowo wynikami z automatycznych punktów pomiaru ruchu (około procent wszystkich punktów)" - poinformowano.

GDDKiA wyjaśniła, że "pomiary w podstawowym cyklu będą prowadzone w dziewięciu specjalnie wybranych dniach w ciągu roku i składają się na nie cztery dni z pomiarem 24-godzinnym oraz pięć dni z pomiarem 16-godzinnym (dla każdego dnia pomiarowego wyznaczone są dwa terminy rezerwowe)".

Innym pomiarem, jaki GDDKiA ma przeprowadzić w tym roku ma być Generalny Pomiar Hałasu. "Tak jak GPR wykonywany jest w cyklu pięcioletnim. W przypadku GDDKiA badania przeprowadzane są na odcinkach dróg o średniorocznym natężeniu ruchu powyżej 3 mln pojazdów lub o procentowym udziale pojazdów ciężkich w potoku ruchu powyżej 20 proc., w przypadku średniego dobowego ruchu przekraczającego 5 tys. pojazdów" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowała GDDKiA, "pomiary prowadzone będą w ok. 270 punktach na terenie całego kraju, przy czym w każdym punkcie przez 24 godziny na dobę. Przeprowadzać je będą wybrani w przetargu wykonawcy, posiadający wymaganą w przepisach dotyczących ochrony środowiska akredytację".

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock