Dwa kody PIN, jeden PUK. Od poniedziałku rewolucja w dowodach osobistych

Z kraju

Okoński o e-dowodach
wideo 2/7

Nowy dowód osobisty będzie dużo bezpieczniejszy niż ten obecny. Wszelkie obawy, że nasze dane mogą być użyte bez naszej wiedzy, są nieuprawnione - stwierdził w programie "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Jak dodał, trzeba jednak chronić nasze numery PIN.

Od 4 marca będzie można składać wnioski o nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną, tak zwane e-dowody.

Zewnętrznie dokument będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

W samej procedurze składania wniosków zmienia się bardzo niewiele. Nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Zostanie on poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie będzie obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

"Dajemy nowe narzędzie"

- Od poniedziałku pojawia się możliwość złożenia nowego wniosku, zarówno w urzędzie, jak i online z dowolnego miejsca. Co ważne, te wnioski mogą złożyć tylko te osoby, którym termin ważności dowodu upływa w najbliższym czasie. To nie jest tak, że jest obowiązek wymiany dowodów – wyjaśniał w TVN24 wiceminister Karol Okoński.

Jak dodał, "obecne dowody zachowują ważność do terminu, który jest widoczny na tym dokumencie".

- Każdy nowy dowód wydany po czwartym marca będzie już dowodem z warstwą elektroniczną – powiedział.

Wiceminister wyjaśnił, że obywatele dostają do ręki nowe narzędzie, które pozwala w dużo szybszy i sprawniejszy sposób otrzymać i odczytać dane z dowodu, a jednocześnie też "wyrazić naszą wolę poprzez złożenie podpisu, zamiast tego odręcznego, poprzez przyłożenie dowodu i wpisanie PIN-u".

Wcześniej resort cyfryzacji wyjaśniał, że "aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry)". Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) będzie można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie. Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymamy również kod PUK (o zastosowaniu podobnym to tego w telefonie komórkowym: po wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN, można wpisać kod PUK i później na nowo korzystać z wszystkich funkcjonalności e-dowodu). Podawanie kodu PIN będzie potrzebne zawsze, gdy chcemy złożyć podpis osobisty lub zostać uwierzytelnionym. W dowolnym momencie posiadacz dowodu osobistego będzie mógł dokonać zmiany kodu PIN: w urzędzie lub przy wykorzystaniu aplikacji umożliwiającej dokonanie takiej czynności.

- Tam, gdzie musimy potwierdzić naszą obecność czy wizytę, również możemy przyłożyć dowód. Na warstwie elektronicznej zapisane jest zdjęcie wysokiej rozdzielczości, kolorowe, biometryczne. Można je porównać ze zdjęciem zrobionym danemu klientowi czy obywatelowi – mówił w TVN24 Karol Okoński.

Ochronić PIN

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczył, że "sam fakt, że wszyscy pełnoletni obywatele będą mieli ten dowód powoduje, że na przestrzeni najbliższych lat po prostu będzie przybywać tych miejsc, gdzie będziemy mogli wykonywać pewne rzeczy dużo sprawniej, szybciej".

- Pamiętajmy, że fakt, iż dane są zapisane w wersji elektronicznej i odpowiednio zabezpieczone, powoduje, że dużo trudniej jest ten dowód podrobić – mówił.

Jak wyjaśnił, w e-dowodach "są dodatkowe zabezpieczenia, które powodują, że nie ma takiej sytuacji, żeby na przykład można było przytykając czytnik bez naszej wiedzy te dane odczytać".

- Wymagane jest wpisanie dodatkowego kodu. Dopiero po jego wpisaniu ustanawiane jest połączenie i transmisja danych się rozpoczyna. Oprócz tego mamy też różne PIN-y, z których jeden służy do uwierzytelnienia, drugi do podpisywania – dodał.

- Ewidentnie ten dowód jest dużo bezpieczniejszy niż ten obecny. Wszelkie obawy, że te dane mogą być w jakiś sposób bez naszej wiedzy zabrane, są nieuprawnione. Musimy jednak pamiętać, że ten PIN musimy chronić – podsumował.

Nowe dowody

Dotychczasowe funkcje dowodu osobistego nie zmienią się: nadal będzie on potwierdzać tożsamość i obywatelstwo oraz uprawniać do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Zdecydowana większość tych usług dopiero ma się pojawić.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji