Zmiany w dowodach osobistych. Senat wprowadził jedną poprawkę

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Testowa produkcja nowych dowodów osobistych
Testowa produkcja nowych dowodów osobistychMSWiA
wideo 2/5
MSWiATestowa produkcja nowych dowodów osobistych

Dowody osobiste wydane osobom, które ukończyły 70 lat, będą ważne bezterminowo – taką poprawkę wprowadził Senat do noweli o dowodach osobistych. W wydawanych dokumentach będą umieszczane odciski palców oraz wróci podpis posiadacza.

Za nowelizacją ustawy wraz z przyjętą poprawką zagłosowało 100 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych została uchwalona przez Sejm w połowie kwietnia. Jej celem jest dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia br. i do tego czasu państwa członkowskie muszą wprowadzić związane z nim zmiany. Rząd projekt przyjął w lutym.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Odciski palców i podpisy w dowodach osobistych

Regulacja wprowadzi do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy.

Drugiej cechy biometrycznej nie będzie w e-dowodach osób poniżej 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palca jest niemożliwe. Odciski palców będą odwzorowywane w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.

Po 2 sierpnia zmianie ulegnie także warstwa graficzna dowodu. U osób po 12. roku życia zostanie uzupełniona o podpis posiadacza, przy czym nie będzie dotyczyć to tych, którzy takiego podpisu złożyć nie mogą.

Okres ważności nowych dowodów

Okres ważności nowych dowodów dla dzieci poniżej 12. roku życia ustanowiono na 5 lat, a dla osób powyżej tej granicy wiekowej – 10 lat. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności. W formie obowiązującej od 2019 roku okres ważności dowodu to 10 lat dla osób powyżej 5. roku życia, a 5 lat dla dzieci do 5. roku życia.

Po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

Wnioski o dowód z drugą cechą biometryczną nie będą mogły być składane online. Będzie to możliwe w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, regulacja przewiduje możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem, jak informował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, mają znaleźć się w każdym powiecie.

Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Zabezpieczenia nowych dowodów osobistychMSWiA
Zabezpieczenia nowych dowodów osobistychMSWiA

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSWiA

Pozostałe wiadomości