Z kraju

Nowe dowody osobiste od przyszłego roku. Jest decyzja posłów

Z kraju

Okoński: e-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacjitvn24
wideo 2/5

Sejm znowelizował w piątek ustawę o dowodach osobistych, przesądzając, że od marca 2019 roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tak zwanych e-dowodów.

Za nowelizacją było 413 posłów, jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało projekt ustawy, zapewnia, że dotychczas posiadanych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać - zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych (chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej).

Nowy dowód osobisty

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych. Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym - będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. E-dowód będzie również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych. Ponadto będzie zawierał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która - jak zapewniają autorzy projektu - zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSWiA

Pozostałe wiadomości