Duża inwestycja w elektrowni Opole z większym opóźnieniem. Jest nowy termin

Z kraju

www.pgegiek.plNowe bloki w Elektrowni Opole z opóźnieniem

W efekcie negocjacji z generalnym wykonawcą i generalnym projektantem budowy bloków w Elektrowni Opole oraz analiz zespołu projektowego, oszacowane zostały nowe terminy oddania inwestycji - podała PGE w komunikacie. Przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 miałoby nastąpić 31 maja 2019 roku, a bloku numer 6 - 30 września 2019 roku.

Pierwotnie przekazanie do eksploatacji bloku nr 5 było planowane na 31 lipca 2018 roku, a bloku nr 6 na 31 marca 2019 roku. Potem generalny wykonawca zaproponował zmianę terminów na odpowiednio 20 grudnia 2018 r. i 31 lipca 2019 r.

Negocjacje trwają

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum firm Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa i Rafako, a także GE Power, który pełni rolę generalnego projektanta oraz lidera konsorcjum zarządzającego realizacją kontraktu. "Zespół projektowy dokonał analizy przedstawionego przez generalnego wykonawcę roboczego harmonogramu realizacji pod kątem poprawności metodycznej, realności przyjętych założeń, przyczyn opóźnień oraz planowanych metod dalszego zarządzania realizacją projektu. W opinii zespołu projektowego realizacja inwestycji w powyższym terminach jest możliwa pod warunkiem, że generalny wykonawca będzie działał z najwyższym zaangażowaniem, wprowadzając konieczne warunki gwarantujące terminową realizację prac" - podała PGE w czwartkowym komunikacie. "Ze względu na złożoną naturę projektu oraz charakter zaistniałych opóźnień, aktualnie prowadzone negocjacje z generalnym wykonawcą oraz GE Power nie zostały jeszcze zakończone" - dodano.

Ogromna inwestycja

Po uruchomieniu bloków 5 i 6 Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach.

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu ponad 4 mln gospodarstw domowych. Roczne zużycie w nich węgla kamiennego wyniesie ok. 4 mln ton.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: www.pgegiek.pl