Taniej za ogrzewanie domu. Ministerstwo proponuje obniżenie taryf

Z kraju

Auto przyszłości tylko na prąd TVN24 BiS
wideo 2/4

Dobra wiadomość dla osób ogrzewających domy energią elektryczną. Ministerstwo Energii zaproponowało właśnie wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat w nocy. Na zmianach skorzystać mają też właściciele samochodów elektrycznych. Ograniczony zostać ma też smog.

Propozycje resortu energii znalazły się w projekcie rozporządzenia, przesłanym właśnie do konsultacji społecznych. Ministerstwo proponuje wprowadzenie taryfy z niższymi mniej więcej o połowę niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w nocy (od 23 do 7). Nowa taryfa została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o osobach ogrzewających domy energią elektryczną.

Więcej domów ogrzewanych prądem

Z danych GUS wynika, że w 2015 roku urządzenia grzewcze na prąd stosowało 4,3 proc. gospodarstw domowych, dla 1,9 proc. gospodarstw stanowiły one podstawową formę ogrzewania.

„Zmiany regulacji w tym zakresie mają zachęcić do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie brak jest możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Ma przyczynić się to m.in. do zmniejszenia smogu.

Kto zdecyduje się na nową taryfę będzie musiał jednorazowo zapłacić za aktywację usługi. Nie trzeba będzie za to zmieniać taryf z jednostrefowej na strefową. Jak przekonuje resort energii, dzięki temu nie trzeba będzie zmieniać swoich nawyków korzystania z prądu, „ponieważ jego zużycie, nie związane w ogrzewaniem pomieszczeń, nie będzie miało znacznego wpływu na wzrost opłat”.

W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu rozporządzenia resort energii przyznaje jednak, że samo wprowadzenie nowej taryfy może nie wystarczyć do zmiany nawyków odbiorców. Żeby to się udało konieczne są też inne działania – dofinansowanie termomodernizacji budynków czy zaostrzenie wymogów i lepsza egzekucja z zakresie jakości paliw i kotłów.

Zachęta do kupna samochodu elektrycznego

Nowe taryfy mają też zachęcać do zakupu samochodów elektrycznych i tańszego ładowania ich w nocy. Przypomnijmy, według strategii Mateusza Morawieckiego do 2025 roku w Polsce ma pojawić się milion takich samochodów. W 2016 roku zarejestrowanych było dokładnie 556 aut zasilanych prądem.

Projektowane przepisy nowego rozporządzenia mają wejść w życie po dwóch tygodniach od dnia ogłoszenia.

Autor: sta//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock