Nowa sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim

Z kraju

110 milionów na projekty kulturalne Pomorza Zachodniego

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. 1100 km tras rowerowych, które połączą Pomorze Zachodnie wzdłuż i wszerz. Będą to 4 trasy długodystansowe. To spektakularny projekt, który pozwoli na zupełnie nowe, aktywne i nowoczesne odkrywanie Pomorza Zachodniego.

Sieć tras rowerowych to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego. Budowa jest zaplanowana na kilka lat, ale pierwsze odcinki są już gotowe. - W ramach tego projektu na odcinku Gryfino-Trzcińsko czyli na 46 kilometrach wyznaczono trasę rowerową, ale też wybudowano około 11 kilometrów nowych dróg rowerowych - wylicza Wanda Nowotarska, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Komunikacji Rowerowej.

Dla miłośników turystyki rowerowej Pomorze Zachodnie staje się powoli jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów Polski. - Rowerzyści dostają przede wszystkim spójną infrastrukturę, spójną trasę, która jest i bezpieczna i atrakcyjna, którą mogą dojechać do ciekawych miejsc - dodaje Wojciech Grela z Biura ds. komunikacji rowerowej Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Ta infrastruktura sprawia, że poruszanie się rowerem jest łatwe i bezpieczne. Nie trzeba być doświadczonym rowerzystą, żeby zacząć korzystać z tych tras. Są one tak przygotowane, że każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z turystyką rowerową, może tę przygodę rozpocząć właśnie na nowych trasach Pomorza Zachodniego.

Doświadczeni rowerzyście także doceniają nowe trasy - Przede wszystkim infrastruktura, sama trasa rowerowa jest dobrze zaprojektowana - chwali rowerzystka Violetta Starska. - Widać, że osoby, które to organizowały wiedzą, jak wygląda turystyka rowerowa i co jest w niej potrzebne dla rowerzysty, żeby ta trasa była atrakcyjna - podsumowuje.

Projekt jest też szansą na rozwój gospodarczy mniejszych miejscowości, przez które teraz pobiegnie trasa. - Mają też służyć rozwojowi tych gmin, poprzez to, że powstaną miejsca pracy w obsłudze turystyki i rowerzystów - dodaje Wanda Nowotarska.

Projekt umożliwia też poznawanie zabytków i atrakcji kulturalnych Pomorza Zachodniego. Jest jednym z 33 projektów dotyczących dziedzictwa kulturalnego, które otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach programu Urząd Marszałkowski przekazał do tej pory ponad 110 milionów złotych dofinansowań.

Najważniejsze liczby

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: