TVN24 Biznes | Z kraju

Nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Glapiński: NBP ponownie osiągnął bardzo dobry wynik finansowy (wideo ze stycznia 2022)
Glapiński: NBP ponownie osiągnął bardzo dobry wynik finansowy (wideo ze stycznia 2022)
wideo 2/5
Glapiński: NBP ponownie osiągnął bardzo dobry wynik finansowy

Od czwartku można kupić srebrną monetę kolekcjonerską "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 10 zł - wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego. Przedstawia ona między innymi sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.

Nowa moneta NBP w sprzedaży

Na rewersie monety widnieją sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa. Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego.

Narodowy Bank Polski przekazał w informacji, że nakład srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł wyniesie do 10 tys. sztuk. Z komunikatu wynika, że będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto.

NBP: największe od lat zagrożenie granic

Jak stwierdzono w folderze numizmatycznym, latem 2021 r. Polska stanęła przed największym od wielu lat zagrożeniem swoich granic. "Sprawujący na Białorusi władzę dyktatorską reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął sprowadzanie, głównie z krajów Azji, tysięcy migrantów liczących na nielegalne przedostanie się na teren Unii Europejskiej" - podano w informacji. Dodano, że grupy wyposażane przez reżim Łukaszenki w narzędzia do niszczenia zapór oraz w przedmioty służące atakowaniu strażników podjęły próby wdzierania się na teren państwa polskiego. W użyciu znalazły się też granaty gazowe i hukowe, oślepiające lasery oraz pneumatyczna broń strzelecka - zaznaczono.

"W obliczu działań o charakterze wojny hybrydowej funkcjonariusze Straży Granicznej, jak też policjanci i żołnierze, dają dowody najwyższego profesjonalizmu oraz oddania państwu polskiemu i jego obywatelom" – wskazano.

Moneta "Ochrona polskiej granicy wschodniej"NBP

Kryzys na granicy z Białorusią

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu zanotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., w sierpniu zaś 3,5 tys.

Od 1 grudnia ub.r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości woj. podlaskiego i 68 miejscowości woj. lubelskiego. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

NBP przekazał, że monetę "Ochrona polskiej granicy wschodniej" można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. 

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości