"Ożywiasz Polskę w naszych sercach". Nagroda dla profesora Normana Daviesa

Z kraju


Profesor i polsko-brytyjski historyk, Norman Davies został laureatem specjalnej Nagrody Europejskiego Forum Nowych Idei za 2017 rok. Nagrodzono go między innymi za promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie. Profesor jest drugim laureatem nagrody Forum.

Nagroda specjalna Europejskiego Forum Nowych Idei dla profesora Normana Daviesa została ogłoszona i wręczona w środę wieczorem podczas uroczystej gali w Sopocie, która oficjalnie rozpoczęła VII Europejskie Forum Nowych Idei. Profesor jest drugim laureatem nagrody Forum. Pierwszym cztery lata temu został Lech Wałęsa.

Jakie zasługi

Prof. Jerzy Buzek, który wygłosił laudację na cześć laureata powiedział, że Wielki Polak, profesor Norman Davies otrzymał Nagrodę EFNI "za promowanie pozytywnego wizerunku Polski w zjednoczonej Europie, za swój wkład na rzecz integracji europejskiej oraz za przypominanie i bronienie wspólnych wartości, na których zbudowana jest europejska wspólnota". Wyraźnie wzruszony profesor Davies po odebraniu nagrody powiedział tylko dwa słowa: "dziękuję bardzo". Norman Davies jest autorem wielokrotnie nagradzanej historii Polski "Boże igrzysko" (1981) oraz bestsellera w Wielkiej Brytanii "Europa. Rozprawa historyka z historią" (1986). Odznaczony Orderem św. Michała i św. Jerzego za zasługi dla historii (2001) oraz Orderem Orła Białego (2012). Członek Akademii Brytyjskiej, członek honorowy Uniwersytetu Oksfordzkiego i członek Uniwersytetu Cambridge. - Profesor nieustannie inspiruje nasze myślenie o wspólnocie narodowej, o Polsce i Europie, doskonale spełnia tę tak wśród Polaków silną nadzieję, że inni są w stanie zrozumieć i pokochać naszą wspólnotę i jej historię, ze wszystkimi cudownymi, ale i trudnymi ich elementami - mówił Buzek w laudacji. - To Twoje wielkie zasługi, że ożywiasz Polskę w naszych sercach i umysłach, że każesz być dobrymi Polakami, ale w taki sposób, żebyśmy także otwierali się na innych - tłumaczył Buzek. Były premier wyraził nadzieję, że "ten wybór, którego dokonał przed laty (od 2014 r. profesor ma polskie obywatelstwo - red.), jest też ważny dla niego i też brzmi pozytywnie". - Historia naszej wspólnoty uczy nas bowiem, że bycie Polakiem jest kwestią nie tylko urodzenia, wiary czy narodowości; bycie Polakiem to świadomy wybór i aktywny udział w życiu naszej wspólnoty, a Ty to właśnie robisz najlepiej - argumentował Buzek.

Europejskie forum

W Europejskim Forum Nowych Idei - trzydniowym spotkaniu poświęconym przyszłości Europy - ma wziąć udział ponad tysiąc osób, przedstawicieli biznesu, polityki, nauki i kultury - z Polski oraz ze świata. Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: "Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu". Prezydent Konfederacji Lewiatan, głównego organizatora EFNI, Henryka Bochniarz w wystąpieniu inaugurującym Forum powiedziała, że "wie, iż rozmowy w Sopocie podczas Europejskiego Forum Nowych Idei nie dadzą gotowych rozwiązań, ale to też jest kawałek układanki, który (…) dokładamy do tego, aby w Polsce, w Europie było lepiej". Swój udział w Forum zapowiedzieli między innymi Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, były premier i minister zagranicznych Szwecji Carl Bildt oraz amerykański politolog George Friedman.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP