TVN24 Biznes | Z kraju

Gazprom nie będzie naciskać na szybsze zatwierdzenie Nord Stream 2

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektrycznąTVN24
wideo 2/10
TVN24Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną

Gazprom nie rozpocznie przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 2 przed certyfikacją i nie będzie naciskać na Niemcy, by przyspieszyć ten proces. Powodem są wysokie dochody wynikające z obecnych cen gazu - podała Agencja Reutera, powołując się na dwa anonimowe źródła.

Źródła zaznaczają, że przesył gazu bez niemieckiej certyfikacji groziłby jedynie niewielką grzywną dla Gazpromu, ale ponieważ Niemcy są w trakcie zmian politycznych, a relacje Rosji z Zachodem są poważnie napięte, rosyjski koncern zdecydował się cierpliwie poczekać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nord Stream 2 - certyfikacja gazociągu

- Nie chcemy zabiegać o szybsze zatwierdzenie rurociągu. Teraz wszystko jest w rękach Niemiec - oświadczyło źródło w Gazpromie. Dodało, że Kreml także chce przekonać się, jak będą przebiegać relacje z nowym rządem Niemiec po odejściu Angeli Merkel, która popierała Nord Stream 2.

Drugie źródło stwierdziło, że Gazprom "ma się świetnie” i spodziewa się, że na rynku gazu w przyszłym roku nadal będzie wzmożony popyt, dzięki czemu ceny tego surowca pozostaną na wysokim poziomie.

16 listopada niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Nord Stream i Nord Stream 2PAP

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Pozostałe wiadomości