Przegląd prasy: Emerytalna wyrwa. Kolosalna liczba osób odejdzie w tym roku z pracy

Z kraju

pixababy.com / PublicDomainRazem z grupą „zwykłych” emerytów w sumie nawet 460 tys. osób może w tym roku odejść z rynku pracy

W tym roku z rynku pracy może odejść niemal pół miliona osób. To efekt obniżenia wieku emerytalnego. Problemy z dostępnością pracowników mogą mieć nie tylko przedsiębiorstwa, ale także urzędy publiczne - pisze "Rzeczpospolita".

W październiku wejdzie w życie ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W efekcie tej zmiany w ostatnim kwartale ok. 330 tys. zyska uprawnienia emerytalne, z czego ponad 80 proc. zapewne skorzysta – czytamy w artykule.

Dwa razy więcej

Oznacza to, że razem z grupą "zwykłych” emerytów w sumie nawet 460 tys. osób może w tym roku odejść z rynku pracy – wskazuje dziennik. Jak podkreśla "Rzeczpospolita" to dwa razy więcej niż w 2016 r. i cztery razy więcej niż w 2013 r. - To będzie mocne uderzenie w rynek pracy – twierdzi Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP. W szybszym tempie zacznie ubywać osób kończących pracę wraz z jednoczesnym spadkiem osób zaczynających pracę – mówi Wojciech Warski z Business Centre Club

Zatrudnią emerytów?

Już teraz przedsiębiorcy mają problemy z pozyskaniem rąk do pracy. "Jednak nie wszystkie firmy będą w podbramkowej sytuacji. Problemów nie spodziewają się np. nowoczesne branże. Znacznie gorzej może być natomiast w handlu, branży produkcji mebli, odzieży, urzędach państwowych czy słabo opłacanych usługach publicznych" – wynika z analizy "Rzeczpospolitej".

- Możliwe, że na masową skalę firmy zaczną zatrudniać emerytów z powrotem, bo nagle staną się oni atrakcyjnymi pracownikami. Skoro można łączyć emeryturę z pracą, to pracodawcy chętnie takiego pracownika, któremu już nie trzeba płacić tyle co wcześniej, zatrudnią – twierdzi jeden z rozmówców "Rz".

Jakie są najważniejsze zmiany na rynku pracy w 2017? Zobacz materiał wideo:

Zmiany na rynku pracy w 2017TVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixababy.com / PublicDomain