Z kraju

Samoloty omijają Radom. Jak to zmienić? Trzeba rozbudować lotnisko

Z kraju

lotnisko-radom.euLotnisko w Radomiu przez większą część czasu świeci pustkami

Samoloty na tym lotnisku to rzadkość, pasażerowie zresztą też. W ostatni lot, który odbył się w środę poleciało zaledwie dwóch. Czemu port lotniczy w Radomiu miał być hitem i reklamował się hasłem: "Sięgnij nieba". Niestety to miejsce nie rozwinęło skrzydeł? Materiał "Faktów" TVN.

Samolotów i pasażerów tutaj brakuje, ale lotnisko w Radomiu działa pełną parą. Jest infrastruktura jak marzenie i profesjonalnie wyszkolona obsługa licząca minimum 140 osób. Z mniejszą liczbą pracowników po prostu nie da się pracować. - Zwolnienie kogokolwiek oznaczałoby utratę przez lotnisko certyfikatu, a tym samym tak naprawdę zakończenie działalności - tłumaczy Kajetan Orzeł z Portu Lotniczego Radom.

Nie ma chętnych

Lotniska obsługiwało połączenia do Rygi i Pragi. W samolotach podróżowało kilku a czasem kilkunastu pasażerów. Wczoraj miał się odbyć ostatni lot do stolicy Łotwy, ale nie było na niego chętnych. Lot odwołano.

- To nie jest absolutnie tak, że lotnisko zostało wybudowane od tak sobie dla jakiegoś tam czyjegoś widzimisię - tłumaczy Katarzyna Piechota-Kaim z Urzędu Miasta. A jednak widzi się, co się dzieje, więc kwestia budowy supernielotniska wydaje się nieco śliska. Ale jest nowy, przebojowy plan. Co zrobić z lotniskiem, z którego nikt nie lata? Trzeba go… rozbudować. - Chcielibyśmy oczywiście tę infrastrukturę powiększyć, uatrakcyjnić i dać dodatkowy argument przewoźnikom, żeby tutaj weszli - mówi Orzeł. Koncepcja zakłada wydłużenie pasa startowego i zwiększenie liczby miejsc postojowych dla samolotów, z dwóch do pięciu, a potem do dziewięciu. Być może wtedy przewoźnicy będą się bić o te miejsca, o te pasy, o te setki tysięcy radomian pragnących odlotu. Byle dalej. No chyba, że miejscy urzędnicy powiedzą "stop".

Dajemy sobie rok czasu na to, aby obserwować to, co się dzieje na lotnisku - zaznacza Piechota-Kaim.

WIĘCEJ ZOBACZYSZ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Autor: tol / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: lotnisko-radom.eu

Pozostałe wiadomości