"Kolejne złe informacje na temat liczby mieszkań". Spada liczba rozpoczętych budów

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"
Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"TVN24
wideo 2/4
TVN24Mieszkania na wynajem. Jarosław Kaczyński o "znaczącym podatku"

Październik przyniósł kolejne złe informacje na temat liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy. Gorzej jest też z wydawanymi pozwoleniami na budowę – ocenia Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Jego zdaniem popyt na mieszkania może rosnąć, jeśli Rada Polityki Pieniężnej pozostanie wstrzemięźliwa w podnoszeniu stóp procentowych, banki będą aktywnie zabiegać o klientów, utrzyma się wyraźny wzrost wynagrodzeń, a stawki za wynajem będą dynamicznie rosnąć.

Zgodnie ze środowymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-październik 2022 roku deweloperzy przekazali do eksploatacji 113,0 tys. mieszkań – o 1,7 proc. więcej niż w 2021 r. Od stycznia do października deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 101 tys. nowych lokali, czyli ponad 28 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2021 roku. W samym październiku deweloperzy rozpoczęli budowę 7,1 tys. nowych mieszkań, czyli o nieco ponad 44 proc. mniej niż w zeszłym roku i przekazali 13,6 tys. do użytku, co oznacza spadek o 2,5 proc. r/r. - Październik przyniósł kolejne złe informacje na temat liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy. Gorzej jest też z wydawanymi pozwoleniami na budowę – ocenia Bartosz Turek.

Jego zdaniem deweloperzy ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe z uwagi na trudniejszy dostęp do kredytów, wynikający ze wzrostu stóp procentowych i regulacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, co wpływa zarówno na kupujących jak i deweloperów. - Swoje dołożył też na przykład znaczny wzrost kosztów budowy – dodaje analityk.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Powołując się na dane rynekpierwotny.pl, Bartosz Turek zauważa, że w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi firmy budowlane znalazły nabywców na prawie 3,2 tys. lokali. Pomimo niższej sprzedaży o 10-15 proc. niż w 2021, jest to - jego zdaniem - całkiem przyzwoity wynik, a liczba podpisanych umów względem czerwca jest o ponad połowę lepsza. Według Turka, popyt na mieszkania może rosnąć, jeśli Rada Polityki Pieniężnej pozostanie wstrzemięźliwa w podnoszeniu stóp procentowych, banki będą aktywnie zabiegać o klientów, utrzyma się wyraźny wzrost wynagrodzeń, a stawki za wynajem będą dynamicznie rosnąć. - Ryzykiem dla takiego scenariusza są dalsze skokowe wzrosty stóp procentowych oraz skutki recesji znacznie gorszej niż ta, która wynika z aktualnych prognoz – dodaje analityk. Odnotowuje przy tym, że w październiku deweloperzy dostali pozwolenia administracyjne na budowę ponad 13,9 tys. mieszkań, czyli wyraźnie więcej, niż rozpoczęto budów. - Jest to efekt dokumentów składanych w przeszłości lub, pomimo ochłodzenia na rynku mieszkaniowym, przygotowania inwestycji przez deweloperów na okres, gdy popyt na mieszkania wzrośnie – twierdzi Bartosz Turek.

Wzrost produkcji budowlano-montażowej

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że produkcja budowlano-montażowa w październiku w ujęciu rocznym wzrosła o 3,9 procent. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 0,6 proc. "Odbicie produkcji budowlanej w X po fatalnym wrześniu (3,9% vs 0,3%r/r) to zasługa branż związanych z infrastrukturą, pomogla lepsza pogoda niż przed rokiem. Budowa budynków rośnie (8,9%r/r), ale słabiej niż I-IX (27%). Deweloperzy kończą stare projekty, nie zaczynają nowych" - napisali ekonomiści z banku ING.

Czytaj więcej: "Być może już w listopadzie, a najpóźniej w grudniu sektor wejdzie w fazę recesji"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości