Najchętniej Polskę wybierają Niemcy. Ilu ich jest i co robią?

Z kraju

Niemcy w Polsce. Raport

Niemcy, którzy zdecydowali się na zamieszkanie w Polsce są dobrze zintegrowani i zadowoleni z pobytu w Polsce - wynika z pierwszego w Polsce badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych wśród tych, którzy zamieszkali w naszym kraju po 2004 roku.

Niemcy są najliczniejszą grupą obcokrajowców z Unii Europejskiej w Polsce - jest ich blisko 24 tysiące. Najwięcej naszych zachodnich sąsiadów przebywa w województwach: zachodniopomorskim (8118 osób), lubuskim (3914) oraz dolnośląskim (3549).

Niemcy w Polsce to zazwyczaj osoby dobrze wykształcone, pracujące w międzynarodowych firmach, prowadzące własną działalność gospodarczą, świadczące usługi jako trenerzy czy tłumacze.

Chcą poznać Polskę

Badanie pokazuje, że przedstawiciele niemieckiej społeczności w Polsce są dobrze zintegrowani z lokalnym środowiskiem, mają polskich znajomych i nie ograniczają swoich kontaktów wyłącznie do relacji z innymi Niemcami. Wynika to głównie z potrzeby poznania Polski, bo jak mówi wielu z nich: "przyjechałem do Polski, aby być wśród Polaków, nie Niemców".

Wiele badanych osób podkreśla, że Polaków i Niemców wiele łączy. Dostrzegane są jednak także różnice. Pytanym Niemcom rzuca się w oczy zwłaszcza większe przywiązanie Polaków do rodziny i zobowiązania z tego wynikające. W środowisku pracy w Polsce istnieje zaś większa hierarchia. Ale jednocześnie Polacy częściej niż Niemcy w pracy nawiązują przyjacielskie relacje, spotykają się w czasie wolnym z kolegami z biura. Na tle Niemców - Polaków wyróżnia też duża elastyczność i kreatywność.

Gorsze relacje

Ostatnie miesiące przynoszą w opinii Niemców pewne zmiany. Wszyscy badani martwią się pogorszeniem relacji polsko-niemieckich i negatywną atmosferą, jaka tworzona jest przez bliskie rządowi media i ekspertów wokół Niemiec. Wprawdzie z negatywnymi czy obraźliwym opiniami wobec siebie spotkała się mniejszość pytanych rozmówców, to panuje niepewność, czy tendencje te nie narosną.

Badanie polegało na przeprowadzeniu wywiadów jakościowych z Niemcami, którzy przybyli do Polski po 2004 roku i nie zostali oddelegowani przez pracodawcę, nie miało ono charakteru ilościowego, nie jest więc reprezentatywne.

Autor: db / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl