Zakaz handlu. Czy w lutym zrobimy większe zakupy w niedziele?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o inflacji w Polsce
Adam Glapiński o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Adam Glapiński o inflacji w Polsce

Niedziela, 5 lutego jest objęta zakazem handlu. Czy w lutym w niedziele będą otwarte większe sklepy? Sprawdzamy, kiedy wypada najbliższa niedziela bez zakazu handlu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Zakaz handlu w niedziele 2023

W 2023 roku - podobnie jak w 2022 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz handlu do tej pory nie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia. Na kolejną taką niedzielę długo poczekamy, bo aż do 2 kwietnia. Oznacza to, że w lutym nie będzie niedzieli, podczas której będą otwarte większe sklepy oraz galerie handlowe.

W tym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze w ostatnie niedziele kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (maksymalnie do godz. 14.00 w Wigilię).

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Od lutego ubiegłego roku obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów.

Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 proc. przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości