Trzy handlowe niedziele z rzędu

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W grudniu czekają nas trzy kolejne niedziele handlowe. To też ostatnie tygodnie z zakazem handlu w obecnym kształcie. Od nowego roku zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc dla handlu, nie tylko z powodu świątecznych zakupów. W tym miesiącu wypadają bowiem aż trzy handlowe niedziele (15, 22 i 29 grudnia).

Zgodnie z ustawą handel w 2019 roku jest bowiem dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Zakaz nie obowiązuje jednak także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku, co do zasady, zakaz nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Niedziele handlowe w grudniutvn24bis.pl

Zakaz handlu w 2020 roku

Od 2020 roku handlowych będzie siedem niedziel: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń, jeśli chodzi możliwość otwarcia placówek handlowych.

Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock