Wyjątkowy miesiąc w handlu. W które niedziele będą otwarte sklepy?

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Przed nami ostatnie tygodnie z zakazem handlu w obecnym kształcie. W grudniu, inaczej niż w poprzednich miesiącach, będą aż trzy niedziele handlowe. Od nowego roku przepisy zostaną zaostrzone.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątkiem jest grudzień, w którym dodatkowo zakaz nie obowiązuje także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Oznacza to, że do końca roku zostały zaledwie trzy handlowe niedziele: 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia. W najbliższe dwie niedziele (1 i 8 grudnia) będzie obowiązywał zakaz.

Zakaz handlu w 2020 roku

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl