Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Mueller o dodatkowej niedzieli handlowejTVN24
wideo 2/7
TVN24Piotr Mueller o dodatkowej niedzieli handlowej

W niedzielę 24 stycznia 2021 będzie obowiązywał zakaz handlu. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Na pierwszą w tym roku niedzielę handlową trzeba poczekać do 31 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ponadto w 2021 roku sklepy będą czynne w ostatnie niedziele: kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jedną przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewidują katalog 32 wyłączeń.

Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Ograniczenie nie obowiązuje też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Z zakazu handlu wyłączono ponadto placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych i platformach wiertniczych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

PAP/Maciej Zieliński

Koronawirus a sklepy

Należy pamiętać, że w sklepach obowiązują limity osób uzależnione od powierzchni. W placówkach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 metrów kwadratowych. Z kolei w przypadku sklepów o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Ponadto w sklepach jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock