TVN24 Biznes | Z kraju

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na następną taką długo poczekamy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o kontrolach w sklepach
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o kontrolach w sklepachTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o kontrolach w sklepach

W najbliższą niedzielę 30 sierpnia sklepy będą otwarte. To piąta niedziela w tym roku bez zakazu handlu. Kolejna wypada dopiero w grudniu. W sklepach jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Poprzednio handel w niedzielę był możliwy 28 czerwca. W tym roku będą jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

PAP Infografika

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Maseczki w sklepach

W sklepach nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużyło obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Obowiązek można wypełnić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

W ostatnich tygodniach w sklepach obserwowano jednak coraz częstsze lekceważenie przepisów. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że zwolnienie z obowiązku zakrywania nosa i ust będzie dotyczyć ściśle określonych przypadków. W efekcie z przepisów zniknął dość szeroki wyjątek, który - zgodnie z rozporządzeniem z 19 czerwca - przewidywał zwolnienie z obowiązku osoby, "która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia".

Zgodnie z rozporządzeniem 7 sierpnia obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku dziecka poniżej 4. roku życia oraz osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu np. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, a także niepełnosprawności intelektualnej. Przepisy będą obowiązywać do odwołania.

Ponadto stanowisko dotyczące noszenia maseczek w sklepach Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w odpowiedzi na pismo Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Wynika z niego, że pracownik sklepu może odmówić obsłużenia klienta, który nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości