Z kraju

Niedziele handlowe w 2019. Sprawdź, kiedy sklepy będą otwarte

Z kraju

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W 2019 roku handel jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Zobacz, które niedziele są handlowe oraz kiedy nie będzie można robić zakupów.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele są zaostrzone - handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią.

Niedziele handlowe w 2019 - kiedy sklepy będą otwarte

W 2019 roku sklepy będą czynne w następujące niedziele:

27 stycznia

24 lutego

31 marca

14 kwietnia, 28 kwietnia

26 maja

30 czerwca

28 lipca

25 sierpnia

29 września

27 października

24 listopada

15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia

Wyjątkowe są kwiecień i grudzień, wtedy bowiem zakupy zrobimy także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc (14 kwietnia) oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (15 i 22 grudnia).

Święta w 2019 z zamkniętymi sklepami

W 2019 roku handel będzie zakazany w następujące święta:

Nowy Rok (1 stycznia)

Trzech Króli (6 stycznia)

Wielkanoc (21-22 kwietnia)

Święto Pracy (1 maja)

Święto Konstytucji 3 maja

Boże Ciało (20 czerwca)

Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia)

Wszystkich Świętych (1 listopada)

Święto Niepodległości (11 listopada)

oraz Boże Narodzenie (25-26 grudnia)

W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.00.

Zobacz > Dni wolne, długie weekendy oraz termin wakacji. Zaplanuj urlop 2019

Zakaz handlu w niedzielę i święta w 2019 rokuPAP

Będzie nowelizacja?

Ustawa w obecnej wersji przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą czy placówkach pocztowych.

Pod koniec listopada 2018 roku, po apelach związkowców z Solidarności, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzowuje m.in., jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu.

"Z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać tylko takie placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak tłumaczono, chodzi o zablokowanie możliwości "podszywania się" niektórych sklepów pod placówki pocztowe i tym samym korzystania z ustawowego wyłączenia.

W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, "będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek".

Po zmianie prawa właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma.

WAŻNE > "Mogło upaść nawet ponad 15 tys. małych sklepów". Handlowe niedziele wrócą?

Wygaszanie handlu w niedziele w 2020 roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018. Zgodnie z nią w 2018 roku handel w niedziele był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku, choć z wyjątkami.

Do takich wyjątków należał grudzień, w którym zakaz handlu obowiązywał jedynie w jedną niedzielę.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości