Niedziele bez handlu. "Nie będzie dramatu, załamania, armagedonu"

Z kraju

Zuber: nie będzie dramatuTVN24 BiS
wideo 2/4

Ta ustawa to początek zmian dla pracowników handlu. To jest dla nich Czarny Piątek, ale dobry piątek. Cieszymy się, bo następuje zmiana, jeżeli chodzi o warunki pracy - powiedział o ustawie ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera "nie będzie dramatu, załamania, armagedonu".

Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" uważa, że ograniczenie handlu w niedziele nie będzie niosło za sobą negatywnych konsekwencji dla budżetu.

Rynek potrzebuje pracowników

- Nikt nie straci pracy. Tych pracowników jest straszny niedobór, jest niskie bezrobocie. W tej chwili rynek handlu wchłonąłby około 150 tysięcy pracowników. PKB również nie spadnie z tego tytułu. Zobaczmy, co się działo 10 listopada, nastąpił niesamowity wzrost sprzedaży. Tak będzie również przed niedzielami. Mamy środki i możemy je wydać w inny dzień tygodnia - mówił na antenie TVN24 BiS.

- Ta ustawa to początek zmian dla pracowników handlu. To jest dla nich czarny piątek, ale dobry piątek. Cieszymy się, bo następuje zmiana jeżeli chodzi o warunki pracy - dodał.

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera "nie będzie dramatu, załamania, armagedonu". - Dzisiaj mamy niedobór pracowników w handlu, dlatego zmiana tego typu nie spowoduje zwalniania ludzi - podkreślił.

Ale - kontynuował - jednej rzeczy nie będziemy w stanie sprawdzić. - Jeżeli tylko nie będzie jakiegoś wyhamowania na świecie, to będziemy obserwowali wzrost obrotów w handlu. W związku z tym nawet jeżeli zamkniemy sklepy w niedziele, to zawsze będzie można powiedzieć, że i tak konsumpcja i obroty rosną, więc nie ma efektu. Być może mógłby być efekt i ten wzrost mógłby być większy, gdyby jednak te sklepy w niedziele pracowały. Ale tego nie sprawdzimy - zaznaczył.

Stopniowe ograniczanie

W piątek Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, z pewnymi odstępstwami. Od 2020 roku będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub. r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

Autor: tol//dap / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock