Czy w niedzielę sklepy będą czynne?

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)
Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele (wypowiedź z lutego 2022)TVN24
wideo 2/8
TVN24Bujara o łamaniu zakazu handlu w niedziele

Na tydzień przed Wielkanocą - w niedzielę 10 kwietnia - nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Oznacza to, że w Niedzielę Palmową duże sklepy i galerie handlowe będą mogły być otwarte. To druga niedziela handlowa w 2022 roku. Również w niedzielę 24 kwietnia większe placówki będą czynne.

W 2022 roku handlowych niedziel jest siedem. W tym miesiącu zakaz handlu nie obowiązuje 10 i 24 kwietnia. W niedzielę 17 kwietnia wypada Wielkanoc - sklepy będą zamknięte.

Zakaz handlu w niedziele - nowe przepisy

Od 1 lutego 2022 roku obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, które uszczelniły przepisy. Zgodnie z nowymi zasadami w niehandlowe niedziele otwarcie sklepów, które świadczą też usługi pocztowe jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Za złamanie przepisów o zakazie handlu w niedzielę grożą kary w wysokości od 1000 do 100 tys. zł. Od 1 lutego 2022 r. tej samej karze podlega osoba, która nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami.

Ograniczenia w handlu w niedziele

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Na początku w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia.

Od 2019 roku handel można było prowadzić w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - handlowych niedziel miało być siedem. Ostatecznie jednak liczba niedziel handlowych, w związku z epidemią COVID-19, w 2020 roku wzrosła do ośmiu.

PAP

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości