TVN24 Biznes | Z kraju

Czy w zbliżającą się niedzielę zrobimy zakupy?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski: od 1 lutego znosimy godziny dla seniorów
Niedzielski: od 1 lutego znosimy godziny dla seniorówTVN24
wideo 2/8
TVN24Niedzielski: od 1 lutego znosimy godziny dla seniorów

W nadchodzącą niedzielę 14 marca większe placówki handlowe będą zamknięte. Otwarte będą mogły być tylko mniejsze sklepy, w których za ladą staną ich właściciele. Przez pandemię COVID-19 w sklepach należy nosić maseczkę oraz dezynfekować ręce.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Oznacza to, że na najbliższą niedzielę handlową musimy poczekać do 28 marca.

W związku z epidemią we wszystkich placówkach jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Sytuacja wygląda inaczej na Warmii i Mazurach - od 27 lutego zamknięte są między innymi galerie handlowe. Jest to spowodowane dużym wzrostem zachorowań na COVID-19.

W województwie pomorskim zaostrzone restrykcje będą obowiązywać od 13 marca do 28 marca. Na czwartkowej konferencji podano, że dodatkowo obostrzenia będą też obowiązywać w województwie mazowieckim i lubuskim od 15 do 28 marca. Tam też działalność galerii handlowych będzie ograniczona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewidują katalog 32 wyłączeń.

Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Ograniczenie nie obowiązuje też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Z zakazu handlu wyłączono ponadto placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych i platformach wiertniczych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości