Zakaz handlu. Zbliża się wyjątkowa niedziela

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W zbliżającą się niedziele 24 listopada sklepy będą otwarte. W grudniu niedziele handlowe wypadają 15, 22 i 29 dnia miesiąca. Od nowego roku będzie obowiązywać już całkowity zakaz handlu w niedziele.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w którym przypadają aż trzy niedziele handlowe. Wynika to z przepisów, które przewidują, że handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Jednak już od nowego roku będzie obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele. W przyszłym roku zakupy w niedziele będzie można zrobić tylko: w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl